Obra: rozpoczęła się rada poszerzona naszej prowincji zakonnej

W dniach 25-26 stycznia 2025 r. odbywa się w Obrze k. Wolsztyna rada poszerzona Prowincji Polskiej Misjonarzy Oblatów MN. Podjęto dialog nad niektórymi ważnymi kwestiami dla życia i funkcjonowania prowincji.

25 stycznia 2025

W Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze rozpoczęły się dwudniowe obrady rady poszerzonej. W spotkaniu z radą prowincjalną uczestniczą wyżsi przełożeni, lub ich przedstawiciele, z Ukrainy, Madagaskaru i krajów Beneluksu oraz zaprzyjaźnionej Prowincji Wniebowzięcia w Kanadzie, ponadto superiorowie dystryktu szwedzko-norweskiego, przełożeni domów zakonnych oraz odpowiedzialni za różne dzieła prowincji.

 

Zebranych powitał Prowincjał Polskiej Prowincji o. Marek Ochlak OMI. Przywołał najważniejsze wydarzenia minionego czasu, w tym również ostatnią wizytację na Madagaskarze. Zachęcił do budowania więzi braterskich we wspólnotach lokalnych oraz modlitwy w intencji powołań. W czasie rady poszerzonej głos zabiorą wikariusze prowincjalni oraz oblaci odpowiedzialni za poszczególne dzieła ewangelizacyjne. Szczególnym tematem będzie przedstawienie wewnętrznych dokumentów prowincji, jak i opracowanie „Vademecum Superiorów”.

Dyrektorium prowincjalne, tak pisze o radzie poszerzonej: „[330] W skład rady poszerzonej wchodzą: członkowie administracji prowincjalnej, superiorowie delegatur i misji, przełożeni miejscowi, dyrektorzy dzieł oblackich, dyrektor Sekretariatu Powołań, dyrektor prenowicjatu, mistrz nowicjatu, ojciec duchowny prowincji, dyrektor formacji ustawicznej, prowincjalny prefekt studiów, dyrektor Prokury Misyjnej, redaktor naczelny „Misyjnych Dróg” i portalu misyjne.pl, prowincjalny duszpasterz młodzieży, prowincjalny inspektor danych osobowych, kurator i delegat prowincjała ds. ochrony nieletnich, duszpasterz ds. ochrony nieletnich, koordynator inicjatyw z dziedziny Justitia et Pax, koordynator ds. inicjatyw współpracy ze świeckimi, koordynator medialny, referent trzeźwościowy, przewodniczący komisji prowincjalnych i oblaci zaproszeni przez prowincjała (zob. R 106c). [331] Rada poszerzona, jako ciało doradcze prowincjała z radą, zbiera się przynajmniej raz w roku w celu omówienia bieżących spraw prowincji (zob. K 108; RR 108abc)”.

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.

 

Marcin Wrzos OMI

Fot. Karol Kossowski OMI