Msze święte, odnowienie ślubów i spotkania – obchody 199 rocznicy zatwierdzenia oblackich Konstytucji i Reguł

17 lutego obchodziliśmy 199 rocznicę zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W związku z tym w naszych wspólnotach odprawiliśmy msze święte w intencji zgromadzenia oraz odnowiliśmy śluby.

18 lutego 2025

W Domu Prowincjalnym w Poznaniu przed południem zebraliśmy się na wspólnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Później odmówiliśmy brewiarz i modlitwy oblackie. O godzinie 18 odprawiliśmy nabożeństwo oblackie w parafii i zawierzyliśmy nasze zgromadzenie Maryi Niepokalanej, po czym odbyła się msza święta w intencji zgromadzenia, której przewodniczył Andrzej Korda OMI. Wygłosił on również homilię, a w czasie Eucharystii wszyscy odnowiliśmy nasze śluby zakonne.

Kędzierzyn-Koźle

W parafii pw. św. Eugeniusza de Mazenoda w Kędzierzynie-Koźlu o godzinie 18 odbyła się Eucharystia, a zaraz po niej nabożeństwo ku czci św. Eugeniusza de Mazenoda.

Kodeń

„Dzisiaj obchodząc 199 rocznicę Konstytucji i Reguł oblackich, dziękujemy za dar Zgromadzenia, które głosi Dobrą Nowinę aż po krańce świata. I dziękujemy za pragnienie tak wielu ludzi świeckich na całym świecie, żyją  tym charyzmatem będąc w różnym stopniu stowarzyszeni z oblatami. W naszej diecezji możemy wspomnieć chociażby Przyjaciół Misji i Rodzinę Szkaplerza Kodeńskiego. Podczas uroczystej Mszy Świętej homilie wygłosił O. Leonard Głowacki OMI” – czytamy na Facebookowej stronie Sanktuarium Maryjnego w Kodniu.

Iława

Od godziny 17 do 18 w naszej parafii w Iławie trwała adoracja Najświętszego Sakramentu, po której odprawiona została msza święta w intencji misjonarzy oblatów. Zaraz po niej Wspólnota Świeckich Stowarzyszonych z Oblatami zaprosiła wszystkich do sali św. Eugeniusza na karnawałowe chruściki i kawę.

Katowice, Gorzów Wielkopolski i Święty Krzyż

Wieczorem odprawiono mszę święta oblacką z okazji 199 rocznicy zatwierdzenia Konstytucji i Reguł Zgromadzenia. Podobnie obchodzono ten dzień w Gorzowie Wielkopolskim i na Świętym Krzyżu, gdzie w bazylice o godzinie 18 dziękowaliśmy Bogu za dar naszego powołania i tych, wśród których posługujemy.

Laskowice

W parafii w Laskowicach wieczorem odprawiliśmy msze świętą w intencji naszego zgromadzenia, której przewodniczył wikariusz prowincjalny o. Krzysztof Trociński OMI. Odnowiliśmy również swoje śluby zakonne.

Obra

„Dziś w naszym zgromadzeniu obchodzimy 199. rocznicę zatwierdzenia konstytucji przez Kościół. Wspólnie dziękowaliśmy za dar naszego zgromadzenia i powołania, modliliśmy się za naszą wspólnotę i radowaliśmy się z tego wyjątkowego wydarzenia. Serdecznie pozdrawiamy i prosimy o modlitwę!” – można przeczytać na stronie internetowej Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze.

– Zatwierdzenie przez papieża naszych Konstytucji i Reguł jest potwierdzeniem, że przez ich postrzeganie można osiągnąć zbawienie i świętość. Dla mnie Konstytucje i Reguły są drogowskazem jak iść przez życie już jako oblat, choć wciąż na ślubach czasowych i w jaki sposób wypełniać swoje powołanie w zgodzie z Kościołem i z wolą Boga. A jeżeli chcielibyśmy zagłębić się w konstytucje, to można dostrzec w nich bardzo głęboką treść powiązaną z Ewangelią. Jest w nich konkretna wskazówka, w jaki sposób powinniśmy pracować nad sobą, żeby zjednoczyć się z Chrystusem i żeby nieść go ludziom.
Nie na swój sposób, ale tak, jak zalecał to święty Eugeniusz i kapituły. Bo te Konstytucje są w pewnym sensie aktualizowane do potrzeb współczesnych czasów. Są one dla nas kręgosłupem do bycia oblatem, który działa w zgodnie z wolą Bożą i z Kościołem – przyznaje Tomasz Maruszak OMI – kleryk drugiego roku.

Opole

W Opolu odprawiliśmy mszę święta o godzinie 18.00 i z okazji naszego święta otrzymaliśmy od parafian krajalnice do chleba. Bardzo dziękujemy.

fot. opole.oblaci.pl

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Obecnie generałem zgromadzenia jest o. Luis Ignacio Rois Alonso OMI.  

Karolina Binek

fot. z Poznania – Piotr Ewertowski/misyjne.pl

fot. z Iławy – archiwum Damiana Majcherczaka OMI