Niedziela Palmowa w oblackich parafiach w Polsce [+GALERIA]

W oblackich parafiach w Niedzielę Palmową dopisała frekwencja. Wielu parafian, w tym dzieci i młodzież, przyszło z palmami na tradycyjne procesje.

14 kwietnia 2025

Wszyscy zgodnie zauważyli, że ludzi na msze w Niedzielę Palmową przyszło sporo. – Jesteśmy zadowoleni z frekwencji. Było słonecznie i ciepło, więc ludzi było więcej. Przyszli całymi rodzinami, zjawiło się dużo dzieci i młodzieży – wskazuje o. Krzysztof Wolnik OMI, wikariusz parafii oblackiej w Kodniu. Wierni przybyli z palmami kupnymi oraz robionymi własnoręcznie. – Palmy były robione w rodzinach. Uczniowie ze szkół przygotowali 30 palemek, które rozprowadzali. Pieniądze z ich sprzedaży będą przeznaczone  na wyjazd dla dzieci i młodzieży – mówi oblat.

Nie zabrakło również osiołka, który każdego roku towarzyszy procesji w Kodniu. – Tradycyjnie pan Jacek, który razem z rodziną ma hodowlę zwierząt, w tym osiołka, jak co roku przyprowadził go. Zawsze ten osiołek idzie w procesji – zaznacza o. Krzysztof Wolnik OMI.

fot. o. Krzysztof Wolnik OMI

Frekwencja dopisała również w Katowicach. – Niedziela Palmowa na Koszutce była bogata w różne wydarzenia. Jednym z ważniejszych była msza o godzinie 13, podczas której bardzo licznie zebrani wierni i goście byli świadkami procesji palmowej wspólnot neokatechumenalnych. Na mszy w sposób uroczysty zostało odśpiewane wyznanie wiary. Podczas całej niedzieli liczba gości i wiernych była znaczna. Tradycyjnie palma pamięci została złożona na grobie oblatów na cmentarzu bogucickim – przekazał o. Maciej Organ OMI, wikariusz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Katowicach.

W Iławie odbył się konkurs palemek, które przygotowywane były indywidualnie, rodzinnie lub grupowo. Niektóre osiągały imponujące rozmiary. Twórca najlepiej ocenianej palmy otrzymał puchar proboszcza. – Był pełen kościół przez cały dzień – przekazał o. Andrzej Albiniak OMI, proboszcz parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie.

fot. arch. OMI Iława

Katowice

Iława

Kodeń

Wrocław

Fot. Tomasz Lewandowski

Oblaci w Polsce

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów, prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze. 

Piotr Ewertowski

fot. wyróżniające/Iława – arch. Iława OMI, Kodeń – Krzysztof Wolnik OMI, Katowice – Maciej Organ OMI, Wrocław – Tomasz Lewandowski