Obra: zjazd misjonarzy ludowych

24 kwietnia zakończyło się w Obrze spotkanie formacyjno-szkoleniowe dla misjonarzy ludowych, rekolekcjonistów i kaznodziejów, którzy zjechali się do Domu Rekolekcyjnego „Alma Mater”. W sesji uczestniczyło 20 osób, które na zakończenie wyraziły zadowolenie z praktycznego aspektu całego spotkania.

24 kwietnia 2025

23 kwietnia Eucharystii z jutrznią przewodniczył i homilię wygłosił o. Dawid Stefaniszyn OMI, członek Komisji Misjonarskiej. Po krótkim powitaniu uczestników przez o. Roberta Wawrzenieckiego OMI, przewodniczącego Komisji Misjonarskiej, i zaprezentowaniu tematu sesji, w części dopołudniowej o. dr hab. Sebastian Wiśniewski OMI podjął temat „Dziecko adresatem kazania. Tradycja oblatów i współczesne wyzwania”.

Dotknął zarówno tradycji związanej z samym św. Eugeniuszem, jak i tradycji oblackiej w tym względzie, zaznaczając, że związane to było nie tylko ze spotkaniami w przestrzeni liturgicznej, ale także z organizowaniem w czasie misji przestrzeni na dobrą i wartościową zabawę oraz na nawiązanie relacji z misjonarzami. Zaprezentował także nabożeństwa skierowane do dzieci, wraz z konkretnymi wskazaniami z tym związanymi. W drugiej części wystąpienia, odnosząc się do „Dyrektorium o mszach świętych z udziałem dzieci” z 1973 roku, zaznaczył jednocześnie, które z zawartych tam zapisów są już nieaktualne w świetle późniejszych dokumentów Kościoła.

fot. arch. Robert Wawrzeniecki OMI

Dwie kolejne sekcje – popołudniowa 23 kwietnia i dopołudniowa 24 kwietnia – zajęły bardzo praktyczne zajęcia z s. Karmelą Katarzyną Sługocką OP, biblistką, katechetką i rekolekcjonistką. W swoich czterech wystąpieniach, zainicjowanych tematem „Aktualna sytuacja dzieci w przestrzeni szkolnej i parafialnej – z czym zmagają się dzieci w procesie przekazywania wiary”, wraz z omówieniem grup dzieci często niedocenianych czy nawet marginalizowanych w czasie nauk misyjnych czy rekolekcyjnych, wskazała na konkretne możliwości wykorzystania różnych środków w poszczególnych grupach wiekowych.

Jako osoba mająca kontakt z dzieckiem na katechezie, często uzmysławiała, że dziecko – nawet uczestniczące w jakiś sposób w drodze wiary – nie ma często wsparcia w swoim środowisku rodzinnym w praktykowaniu wiary. Wskazała także, że skupienie uwagi dziecka na treściach religijnych wymaga nie tylko odpowiedniego języka, ale również wykorzystania różnego rodzaju środków (scenki, prezentacje, piosenki, historie biblijne, bajki z morałem, wartościowe książki, filmy o tematyce biblijnej czy religijnej itp.). W czasie spotkań następowała interakcja – miało miejsce wzajemne dzielenie się doświadczeniami uczestników sesji.

fot. arch. Robert Wawrzeniecki OMI

W ostatnim dniu sesji formacyjnej Eucharystii z jutrznią przewodniczył i homilię wygłosił o. Bartosz Madejski OMI, wikariusz prowincjalny pełniący obowiązki prowincjała polskiej prowincji. Następnie, w czasie krótkiego spotkania, dzielił się oczekiwaniami administracji prowincjalnej wobec misjonarzy ludowych, rekolekcjonistów i kaznodziejów. Z drugiej strony uczestnicy mogli wyrazić swoje sugestie, propozycje i oczekiwania wobec administracji prowincjalnej.

Sesja zakończyła się wskazaniem terminu przyszłorocznego zjazdu (7–9 kwietnia 2026 roku) oraz obiadem, po którym obradowała Komisja Misjonarska, proponując jako miejsce spotkania Kraków oraz temat sesji formacyjnej: „Mroczny żniwiarz czy siewca Dobrej Nowiny”. W związku z tym zaproponowano możliwych prelegentów ze środowiska krakowskiego, podjęto także bieżące kwestie związane z propozycjami uczestników sesji oraz wskazano kandydatów do wygłoszenia rekolekcji w Kanadzie w 2027 roku jako propozycję dla administracji prowincjalnej w Polsce i Kanadzie, pozostawiając im wybór odpowiednich osób spośród zaproponowanych kandydatów.

fot. arch. Robert Wawrzeniecki OMI

W Polsce oblaci są obecni od 1920 r. Zgromadzenie zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów – prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i Turkmenistanie. Poza polską prowincją zakonną posługuje kolejnych około 100 oblatów pochodzących z Polski. Wśród nich jest czterech biskupów. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego Królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa, oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Tam natomiast, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu. Przełożonym oblatów w Polsce jest o. Marek Ochlak OMI, wieloletni misjonarz na Madagaskarze.

 

Robert Wawrzeniecki OMI