Oblaci na uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka

Przełożony Generalny, członkowie Rządu Centralnego, wspólnota Domu Generalnego oraz kilku oblatów przebywających obecnie w Rzymie, w tym Polacy, uczestniczyli we Mszy świętej żałobnej za papieża Franciszka w Watykanie.

26 kwietnia 2025

Polskich oblatów na uroczystościach reprezentowali wikariusz generalny Antoni Bochm OMI oraz ekonom prowincjalny Józef Czernecki OMI. Liturgii przewodniczył dziekan Kolegium Kardynalskiego, kardynał Giovanni Battista Re, który w homilii przypomniał kluczowe wymiary pontyfikatu zmarłego papieża. Podkreślił, że radość Ewangelii i miłosierdzie były słowami-kluczami jego nauczania, a Franciszek nieustannie przypominał, iż „Bóg nigdy nie męczy się przebaczaniem”. Kardynał wskazał także na zaangażowanie papieża w sprawy osób wykluczonych, jego bliskość wobec ludzi oraz otwartość Kościoła na nowe wyzwania społeczne i duchowe.

„Teraz, kochany Papieżu Franciszku, prosimy Cię o modlitwę za nas i o to, byś z nieba błogosławił Kościołowi, Rzymowi i całemu światu” – zakończył kardynał Re.

Msza święta rozpoczęła się o godzinie 10.00. Na placu i wzdłuż Via della Conciliazione zgromadziło się około 200 tysięcy wiernych, a podczas ceremonii napływały kolejne dziesiątki tysięcy. Nad bezpieczeństwem czuwały wzmożone środki ostrożności, związane z udziałem ponad 160 oficjalnych delegacji, w tym 85 przywódców państw. Obecni byli m.in. prezydent Argentyny Javier Milei, prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump, który spotkał się w Bazylice św. Piotra z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także prezydent Polski Andrzej Duda wraz z przedstawicielami najwyższych władz państwowych. Uroczystość zgromadziła również reprezentantów innych Kościołów chrześcijańskich oraz religii niechrześcijańskich, w tym naczelnego rabina Rzymu, Riccarda Di Segniego.

fot. Facebook/OMI WORLD

Po zakończeniu Mszy świętej trumna z ciałem Franciszka została najpierw przeniesiona przed ołtarz konfesji w Bazylice św. Piotra, a następnie przewieziona do Bazyliki Matki Bożej Większej. Wzdłuż trasy przejazdu zgromadziło się około 150 tysięcy wiernych, którzy żegnali swojego papieża.

Ostatecznie ciało papieża spoczęło w niszy grobowej przy Kaplicy Matki Bożej, niedaleko ukochanej przez Franciszka ikony Salus Populi Romani. Pogrzeb w tym miejscu odbył się podczas prywatnej ceremonii, w duchu prostoty, który Franciszek cenił i którego pragnął.

Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej zostało założone przez św. Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 r. w Aix-en-Provence we Francji. Obecnie liczy ok. 3400 zakonników, a do polskiej prowincji należy ponad 400 oblatów. Prawie 250 pracuje w kraju, a inni w należących do niej jurysdykcjach: na Madagaskarze i Reunion, w Ukrainie wraz z Rosją, we Francji-Beneluksie, Skandynawii, Białorusi i w Turkmenistanie. Misjonarze oblaci są zgromadzeniem misyjnym. Ich naczelną służbą w Kościele jest ukazywanie Chrystusa i Jego królestwa ludziom najbardziej opuszczonym i ubogim, jak i niesienie Dobrej Nowiny ludom, które jeszcze nie poznały Chrystusa oraz pomoc w odkrywaniu ich własnej wartości w świetle Ewangelii. Natomiast tam, gdzie Kościół już istnieje, oblaci kierują się do osób, które mają z nim najmniej kontaktu.

OMI WORLD/Piotr Ewertowski

fot. Facebook/OMI WORLD