Kim jest brat zakonny – misjonarz oblat [świadectwo]
This is a custom heading element.
Większość dobrze wie, kim jest i na czym polega posługa kapłana. Ale jeżeli chodzi o brata zakonnego, często pojawia się problem. Kim zatem jest brat zakonny w Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej?
Przede wszystkim jest zakonnikiem tzn. ślubuje Bogu czystość, ubóstwo i posłuszeństwo na wieki. Jak określały to jedne z pierwszych oblackich reguł zakonnych: „gorliwie pracuje nad swoim zbawieniem”. Ten aspekt życia brata-oblata szczególnie leżał na sercu św. Eugeniuszowi de Mazenod. Założyciel oblatów mocno podkreślał, aby bracia modlili się razem z kapłanami o tej samej godzinie. Równie ważne jest dla brata, regularne korzystanie z kierownictwa duchowego, częsta spowiedź oraz codzienna Eucharystia. Nie należy zapominać również o cesze charakteryzującej wszystkich oblatów, czyli szczególnym nabożeństwie do Matki Bożej
W świecie naznaczonym przez podziały między ludźmi, brat ma być przykładem zakonnika, który dąży do pokoju i jedności ze wszystkimi.
Jak sama nazwa wskazuje, brat jest przede wszystkim bratem dla innych. Najpierw w stosunku do współbraci w Zgromadzeniu, następnie do wszystkich ludzi, bez względu na wiarę, religię, pochodzenie czy kolor skóry. W świecie naznaczonym przez podziały między ludźmi, brat ma być przykładem zakonnika, który dąży do pokoju i jedności ze wszystkimi. Braterstwo to także gościnność. Domy oblackie powinny odznaczać się duchem otwartości. Szczególną rolę odgrywają tu bracia zakonni jako gospodarze domu, a często także furtianie. Furta jest w pewnym sensie wizytówką klasztoru.
Oprócz posługi na furcie, bracia wykonują przeróżne prace. Zajmują się gospodarstwem, gotują, są bibliotekarzami, katechizują dzieci i dorosłych. Od początku Zgromadzenia bracia byli też obecni na misjach zagranicznych, gdzie zajmowali się budową klasztorów i kościołów. Superiorowie nalegali, aby tam, gdzie jest obecny kapłan, był także obecny brat. Z czasem liczba braci w Zgromadzeniu znacznie wzrosła, na początku istnienia niemieckiej prowincji braci było więcej niż kapłanów.
Brat nie jest jednak zwykłym pracownikiem, jest powołany przez Boga do szczególnej misji – przyczynianie się do zbawienia ludzi. Niezależnie od tego jaką posługę wykonuje brat, jeżeli wykonuje ją z nakazu przełożonego, ma ona wartość nadprzyrodzoną. Zgodnie ze słowami Biblii: „Czyż milsze są dla Pana całopalenia i ofiary krwawe od posłuszeństwa głosowi Pana? Właśnie, lepsze jest posłuszeństwo od ofiary, uległość – od tłuszczu baranów” (1 Sm 15,22).
Br. Paweł Biegański OMI (Delegatura na Ukrainie i w Rosji)
Zobacz: [„W życiu nie chciałbym być księdzem” – świadectwa braci zakonnych]
Zobacz: [Jest bratem zakonnym i pielęgniar…zem]
(pg)
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
27 listopada 2024
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024