Pierwszy dzień jubileuszu w Markowicach
This is a custom heading element.
Oficjalne uroczystości jubileuszowe w Markowicach rozpoczęły się od nabożeństwa ku czci Matki Bożej Markowickiej – Królowej Miłości i Pokoju – Pani Kujaw. Modlitwie przewodniczył o. Lucjan Osiecki OMI, ostatni oblacki proboszcz markowickiej parafii.
Mszy świętej przewodniczył bp Wiesław Krótki OMI – ordynariusz kanadyjskiej diecezji Churchill-Hudson Bay, absolwent byłego Niższego Seminarium Duchownego, działającego w Markowicach. Słowo do zebranych wygłosił o. Wojciech Popielewski OMI – pochodzący z markowickiej parafii, absolwent junioratu, a obecnie rektor Międzynarodowego Scholastykatu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Rzymie.
Przywołując scenę, gdy św. Franciszek wraz z towarzyszami stanął przed Ojcem Świętym, kaznodzieja odniósł ją do pionierów markowickiego klasztoru:
Sto lat od czasu, kiedy tu do Markowic przyszli pierwsi misjonarze oblaci, przyszli do warunków bardziej niż trudnych, potrafię sobie wyobrazić ich jasne twarze, ale nie mieli nic. Nie byli ubrani żadnymi zaszczytami, strukturami, bogactwem, przywilejami, karierą – niczym. Stanęli tutaj po prostu, żeby tak, jak mówi dzisiejsze słowo Boże z pierwszego czytania, nie na Górze Syjon, ale pośród równiny kujawskiej ziemi, szczepić pędy miłości do Boga i do człowieka. Kiedy się czyta zapisy księgowe wydatków z tamtych początków, zdumiewa jedna rzecz, że ci pionierzy nie myśleli o sobie. Każdy pieniądz zdobyty z misji, rekolekcji, z ofiar – księgowali tylko w trzech kolumnach. Żeby wspólnota mogła cieszyć się ciepłem i miłością, tym minimum, które pozwala im głosić słowo. Żeby nowicjuszom zapewnić warunki, w których można rozwijać powołanie. I żeby mogło się rozwijać duszpasterstwo w tym kościele, w tej parafii – mówił ojciec Popielewski.
Kaznodzieja przywołał postacie kilku zakonników, które wpisały się w historię oblackiej obecności w Markowicach, podkreślając, że powołaniem misjonarza Niepokalanej jest świętość.
Posłuchaj całego kazania o. Wojciecha Popielewskiego OMI:
Wieczorem odbyła się procesja różańcowa po przykościelnym parku. Modlitwie przewodniczył mistrz nowicjatu – o. Krzysztof Jamrozy OMI. Rozpoczynając modlitwę w bazylice, wskazał, że:
(…) Pragniemy podziękować Bogu i Niepokalanej za tą wielką łaskę pobytu w miejscu uświęconym wielowiekową obecnością Kujawskiej Madonny. Pragniemy w modlitwie różańcowej zawierzać naszą posługę i wszystkich ludzi, którzy przez te lata nam towarzyszyli. I chcemy prosić, by Królowa Miłości i Pokoju wypraszała wszelkie potrzebne łaski dla tej ziemi, dla kujawskiego ludu i wszystkim, którzy z wiarą zawierzać się będą Jej możnemu wstawiennictwu.
Na koniec nabożeństwa prowincjał – o. Paweł Zając OMI zawierzył Maryi całą Polską Prowincję oraz jej dzieła.
(pg/zdj. kj)
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024