Przeczytał w gazecie o misji na Madagaskarze. Namalował obraz
This is a custom heading element.
Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej trafił na Madagaskar. Na Czerwoną Wyspę przywiózł go, powracający z urlopu o. Grzegorz Janiak OMI. Wcześniej wizerunek pobłogosławił ordynariusz szczecińsko-kamieński, abp Andrzej Dzięga. Po wykonaniu ramy przez miejscowych stolarzy w Befasy, w najbliższą niedzielę obraz trafi do misji w Misokitsy. Sektorem misyjnym opiekuje się o. Marek Ochlak OMI. Historia powstania obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej jest jednak niezwykle ciekawa…
Inicjatorem takiego daru na misję ojca Ochlaka jest ks. Paweł Płaczek z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej. Od lat zaangażowany w pomoc Kościołowi na misjach. To on zasugerował nowosądeckiemu malarzowi-artyście Bernardowi Wójcikowi wykonanie wizerunku Matki Bożej Jasnogórskiej.
Poprosiłem go, by namalował obraz do prezbiterium świątyni – Matki Bożej Częstochowskiej. Nie odmówił – wyjaśnia ksiądz Płaczek.
Zobacz: [Madagaskar: Archidiecezja szczecińsko-kamieńska buduje kościół i szkołę na Czerwonej Wyspie]
Wszystko zaczęło się od artykułu w jednej z ogólnopolskich katolickich gazet, w którym relacjonowano budowę szkoły i kościoła w Misokitsy na Madagaskarze. Było to wotum nadmorskiej archidiecezji w Polsce z okazji 50-lecia jej istnienia. Pan Bernard postanowił ofiarować misji na Madagaskarze własnoręcznie wykonany obraz.
Malarz urodził się w Nowym Sączu. Od dzieciństwa żywił zainteresowanie malarstwem. Ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie. Swoje obrazy maluje przy muzyce. Przez 55 lat swojej pracy wykonał wiele wizerunków przedstawiających święte postacie i wydarzenia biblijne. Jego dzieła znajdują się m.in. w kolegiacie sądeckiej. Namalował także wiele kopii obrazu Jezusa Przemienionego. Jeden z nich został wręczony św. Janowi Pawłowi II w Nowym Targu w 1979 roku.
To kolejny dar dla Misokitsy – z wdzięcznością podkreśla misjonarz, o. Marek Ochlak OMI – Radujemy się wielce z tych wszystkich darów!
(pg/zdj. P. Płaczek)
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024