Święty Krzyż: 104. rocznica urodzin kl. Alfonsa Mańki OMI
This is a custom heading element.
Podczas celebracji eucharystycznej, sprawowanej w 104. rocznicę urodzin kl. Alfonsa Mańki OMI, świętokrzyskiej wspólnocie towarzyszył niedawno pozyskany obraz oblackiego kandydata na ołtarze. W homilii mistrz nowicjatu, o. Krzysztof Jamrozy OMI powiedział:
Tym, co wyróżniało Alfonsa Mańkę, to niezwykle świadome i radykalne dążenie do świętości. Już na początku nowicjatu zapisał w swoim dzienniczku: „Chcę się stać świętym, niech mnie to kosztuje ile chce”. Na świętość zwykliśmy patrzeć jako na cel, szczęśliwy finał, punkt dojścia raczej niż wyjścia. A przecież św. Eugeniusz dzieląc się z oblatami radością zatwierdzenia Konstytucji i Reguł pisał: „W imię Boga bądźmy świętymi!”. Nie jutro, nie za dziesięć lat, nie po śmierci. Ale tu i teraz.
Zobacz:[Kleryk Alfons Mańka OMI – uparty na świętość]
Wskazując na wiszący w kaplicy obraz bł. o. Józefa Cebuli OMI zauważył:
Dyrektor Niższego Seminarium i jego wychowanek, mistrz nowicjatu i nowicjusz, superior markowickiej wspólnoty i jeden z najmłodszych jej członków, błogosławiony Kościoła Powszechnego i kandydat na ołtarze. To uświadamia nam, jak ważną rolę odgrywa dawane sobie nawzajem świadectwo wiary, miłości, świętości. Przychodzący do Zgromadzenia młody człowiek ma prawo oczekiwać od oblatów budującego świadectwa życia zakonnego i przywiązania do charyzmatu. Zaś starsi, patrząc na młodych, chcieliby ubogacać się ich entuzjazmem, gorliwością i zapałem. Jesteśmy sobie wzajemnie ofiarowani, by prowadzić się ku Chrystusowi, ku świętości. To dar, ale i wielka odpowiedzialność.
Alfons Mańka OMI (1917-1941) – urodził się w Lisowicach k. Lublińca. Podobnie jak jego starszy brat Piotr, wstąpił do Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pierwsze śluby zakonne złożył 8 września 1938 r. w domu nowicjatu w Markowicach. Następnie skierowany do scholastykatu Krobii na studia filozoficzne. Po ukończeniu pierwszego roku, ze względu na zbliżającą się wojnę, przeniesiony wraz z klerykami do domu markowickiego. W maju 1940 roku umieszczony przez nazistów w obozie przejściowym w Strzelinie k. Mogilna. Trafia do obozu koncentracyjnego w Mauthausen – Gusen, gdzie zostaje zamordowany 22 stycznia 1941 roku.
Od 10 września 1937 do 21 kwietnia 1939 r. sporządza swoje osobiste, duchowe notatki, które tworzą zbiór siedmiu zeszytów. Opisuje w nich pracę nad sobą w dążeniu do świętości. Zapiski Alfonsa są świadectwem jego heroicznej postawy w nabywaniu cnót i głębokiego zjednoczenia z Chrystusem. Drogi jego duchowego rozwoju wielokrotnie krzyżowały się z postacią bł. Józefa Cebuli OMI.
Rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego kl. Alfonsa Mańki OMI planowane jest na 27 listopada br.
(pg/kj)
Madagaskar: Prowincjał w Tamatave
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Oblaci: z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024