Ukraina: Niezwykła droga krzyżowa z prześladowanymi za wiarę

Wyjątkowa wystawa w Tywrowie.

16 marca 2021

Memoriał Męczenników XX wieku w Tywrowie stanowi nie tylko niesamowitą lekcję historii, ale także skłania do refleksji na temat prześladowań za wiarę, jakie stały się częścią historii Ukrainy. Ekspozycja tworzy stacje drogi krzyżowej. Czternaście sal ukazuje kolejne etapy życia męczenników oraz okoliczności, w jakich oddali życie za Chrystusa.

Tutaj nie da się być obojętnym. Nawet jeśli nie każdy odmówi modlitwę, to bez wątpienia spojrzy na Memoriał, prezentowane w nim życie męczenników, których życie i śmierć wskazują na to, jak wyglądała rzeczywistość w kraju, w którym istnienie Boga zostało odrzucone a godność człowieka była zdewaluowana – tłumaczą twórcy Memoriału.

Pierwsza stacja zawiera syntetyczny obraz komunistycznej rzeczywistości – z jednej strony wypowiedzi ówczesnych decydentów (Lenina, Stalina), przepisy kodeksu, na podstawie którego karano ludzi wierzących, z drugiej zaś – przedmioty należące do prześladowanych oraz narzędzia, którymi zadawano cierpienie.

Wymowną salą w ekspozycji jest pomieszczenie stylizowane na dom. Zawiera historię siedmiu rodzin z Podola, które były torturowane za wiarę. Warto podkreślić, że siłą w niełatwych czasach była Eucharystia i różaniec odmawiany w rodzinach.

Memoriał ma stan pierwotny i autentyczny, sprawia wrażenie, jakby męczennicy przed chwilą z niego wyszli.

Osobna sala poświęcona jest kapłanom, którzy w czasach prześladowań pozostali wierni swojemu powołaniu, podtrzymując wiarę pośród wiernych. Dobitnie podkreśla taką postawę ekspozycja, zawierająca zdjęcia obozów, do których trafiali wierzący. Kapłani z narażeniem życia potajemnie sprawowali tam sakramenty.

Wspomnienie krwawych prześladowań za wiarę potęguje sala, w której zwiedzający wprowadzony jest w sytuację człowieka tuż przed egzekucją. Ukazano w niej siedem miejsc tortur, nawiązując do stracenia kilkunastu rzymskich katolików z Winnicy.

Wśród przywoływanych postaci, znajduje się także osoba Sługi Bożego – o. Ludwika Wrodarczyka OMI. Za ludzkie serce okazywane ludziom i posługę kapłańską spotkały go niewyobrażalne cierpienia.

Sercem Memoriału jest stacja „Eucharystia”. W centrum umieszczono fragment ze zniszczonego ołtarza.

Pośród wielu fotografii znajdziemy zdjęcia zniszczonych kościołów i sanktuariów. Lata po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości to czas ofiarnej pracy duszpasterskiej wielu kapłanów, odbudowywania miejsc kultu. Pośród eksponatów znajduje się wiele świadectw zachowania wiary oraz uzdrowień, doznanych za wstawiennictwem męczenników. Atmosferę odrodzenia Kościoła potęguje śpiew pieśni religijnych i modlitw, płynących z głośników.

Przechodząc poprzez ekspozycje Memoriału, dochodzi się do ostatniej stacji. W jej centralnej części znajduje się krzyż w formie bramy. Symbolizuje zmartwychwstanie. Umieszczono na nim napisy w różnych językach: „Wierzę, pamiętam”.

(pg/zdj. OMI Ukraina)