Założyciel wspólnoty Sant’Egidio do oblatów: „Bardzo podziwiam misjonarzy oblatów”
We Florencji zakończyło się spotkanie oblatów regionu europejskiego.
Zakończyło się tygodniowe spotkanie Europejskiej Komisji Międzyprowincjalnej z radą generalną. Stanowiło ocenę efektywności oblackiej posługi w Europie oraz ważny etap przygotowania do zbliżającej się kapituły generalnej. Obradom przewodniczył o. Paweł Zając OMI, prowincjał Prowincji Polskiej a jednocześnie prezydent oblackiej konferencji Europy.
Pierwsze dwa dni zaplanowano dla sprawozdań i raportów z regionu oraz prezentacji różnych posług oblackich – od regularnego duszpasterstwa przez posługi wyspecjalizowane, po służbę wśród emigrantów i uchodźców, coraz liczniejszych w Europie – wyjaśnia polski prowincjał.
Florencja: Rozpoczęło się spotkanie oblatów regionu europejskiego
Wśród poszczególnych dzieł i zaangażowań oblackich, uczestnicy mogli poznać: życie parafii misyjnej w Aluche w Hiszpanii, pracę z migrantami w Palermo oraz Tower Hill w Londynie, posługę z młodymi w Czechach oraz polskiej „Niniwie” i wysłuchać świadectw starszych oblatów z Dublina.
Kościół nie jest „postępowy”, ale „misyjny”
Podczas świadectw i konferencji różnych osób świeckich oraz związanych z charyzmatem oblackim, misjonarze mogli wysłuchać wystąpienia m.in. prof. Andrea Ricardiego – założyciela wspólnoty Sant’Egido.
Bardzo podziwiam Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej za ich ducha, zaangażowanie i za przyjęcie perspektywy misyjnej, która jest jedyną perspektywą, w której może żyć Kościół. Kościół nie jest „postępowy”, ale „misyjny”. Z podziwem wspominam ks. Marcello Zago OMI, który był naprawdę człowiekiem dialogu, ponieważ był misjonarzem w Azji. Dialog jest misją, która ma zaprowadzić pokój i jedność ludzkości – mówił prelegent.
Konkretne decyzje i plany dla Europy
W trakcie spotkania uczestnicy przeżyli dzień skupienia, który miał przygotować ich do konkretnego działania. To próba odpowiedzi na najbardziej naglące wyzwania czasów współczesnych.
Dwa ostatnie dni były skoncentrowane na działaniu, czyli wyznaczeniu wspólnych priorytetów dla oblackiej Europy. Ostatecznie znalazły się wśród nich: oblacka odpowiedź na postępującą sekularyzację, współpraca ze świeckimi i wzmocnienie międzynarodowych wspólnot podejmujących misje w międzykulturowych środowiskach – wyjaśnia o. Patryk Osadnik OMI.
Podczas spotkania ponownie wybrano o. Pawła Zająca OMI na prezydenta oblackiej konferencji. Zwieńczeniem tygodniowych obrad była Eucharystia pod przewodnictwem superiora generalnego – o. Louisa Lougena OMI. W słowie skierowanym do współbraci, przypomniał wezwanie św. Eugeniusza, abyśmy w tym, co czynimy, nieustannie dążyli do świętości. Generał wskazał na Jezusa całkowicie posłusznego woli Ojca, który jest wzorem naszej oblacji.
(pg/zdj. P. Osadnik OMI)
Komentarz do Ewangelii dnia
22 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
22 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
21 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
21 stycznia 2025
Święty Krzyż: w poszukiwaniu wspólnych korzeni
19 stycznia 2025