Kijów: Generator i nagrzewnice – oczekiwany prezent na Boże Narodzenie
To dar od polskiego rządu.
W piwnicach katolickiego kościoła św. Mikołaja w Kijowie powstaje centrum pomocy dla mieszkańców stolicy. Miejsce już do tej pory pełniło funkcję schronu dla ludności podczas bombardowania i alarmów lotniczych.
Oblaci w Kijowie: Ludzie muszą wiedzieć, gdzie nas znajdą i otrzymają pomoc
Z powodu częstych ataków na elektrownie i ciepłownie poprzez Federację Rosyjską w Kijowie po kilka razu na dobę jest wyłączany prąd. Stąd obecny generator i nagrzewnice są konieczne dla stworzenia tzw. „niezłamnego punktu” w podziemiach kościoła, gdzie mieszkańcy stolicy, wtedy gdy przez dłuższy czas nie ma prądu, będą mogli doładować swoje telefony, zrobić sobie ciepłą herbatę, ogrzać się, a w momentach krytycznych, kiedy w mieszkaniach nie ma prądu przez dobę albo i więcej, nawet przenocować – tłumaczy o. Paweł Wyszkowski OMI, proboszcz parafii.
Generator i nagrzewnice to dar premiera Polski – Mateusza Morawieckiego. Do Kijowa dotarły w Boże Narodzenie.
Ostatnio oblacką parafię odwiedził kardynał Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski, który w świątyni wyraził wdzięczność Polakom za okazywaną pomoc.
Kijów: Kardynał Konrad Krajewski w oblackim kościele [WIDEO]
Od kilku tygodni w podziemiach kościoła wydawany jest ciepły posiłek oraz dary dla potrzebujących, których z powodu wojny na Ukrainie jest w Kijowie coraz więcej. Tworząc centrum pomocy humanitarnej parafia wciąż czeka na odpowiedź właściciela budynku. Chociaż zakonnicy posługują tutaj od 30 lat, a świątynia została wybudowana przez Polaków na przełomie XIX i XX wieku, właścicielem obiektu jest Republikański Dom Muzyki Organowej i Kameralnej. To pokłosie represji reżimu komunistycznego, który odebrał kościół katolikom, a sytuacja zwrotu świątyni do dnia dzisiejszego nie jest wyjaśniona. We wrześniu 2021 roku podczas użytkowania obiektu przez artystów instytucji kulturalnej w kościele wybuchł pożar, który strawił wnętrze świątyni. Misjonarze oblaci nie ustają w staraniach o odzyskanie świątyni przez wspólnotę katolicką.
(pg/zdj. P. Wyszkowski OMI)
Komentarz do Ewangelii dnia
22 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
20 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
20 grudnia 2024
Poznań: rada prowincjalna
19 grudnia 2024