Wielki Piątek na Świętym Krzyżu

W miejscu relikwii Drzewa Krzyża Świętego.

7 kwietnia 2023

Wielkopiątkowe uroczystości na Świętym Krzyżu, najstarszym polskim sanktuarium narodowym, szczycącym się obecnością relikwii drzewa Krzyża Świętego, tradycyjnie rozpoczęły się w samo południe w kościele pw. św. Wawrzyńca w Nowej Słupi. Stamtąd wyruszyli uczestnicy drogi krzyżowej, by tzw. Drogą Królewską dotrzeć na górę Świętego Krzyża. W tym roku drodze krzyżowej przewodniczył i rozważania prowadził o. Bogusław Harla OMI. Warunki pogodowe były wyjątkowo trudne. Obfite opady śniegu i dodatnia temperatura sprawiły, że droga miejscami wiodła przez potoki wody i zwały błota. Nie odstraszyło to jednak około pół tysiąca pątników, by wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu.

O godz. 15.00 w świętokrzyskiej bazylice rozpoczęły się obrzędy Wielkiego Piątku pod przewodnictwem ordynariusza diecezji sandomierskiej, bp. Krzysztofa Nitkiewicza. Celebracja transmitowana była przez Telewizję Polską. Po zakończeniu liturgii wierni mogli oddać hołd relikwiom Drzewa Krzyża Świętego.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego był Bolesław Chrobry w 1006 r. Przechowywane są tutaj relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Początkowo opiekę nad świętym miejscem sprawowali benedyktyni. W wyniku działań zaborcy rosyjskiego w 1819 roku dokonano kasaty opactwa. W 1936 roku część zabudowań klasztornych otrzymali Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy podnieśli opactwo z ruiny. Wciąż starają się o zwrot Kościołowi całości obiektu sakralnego na Świętym Krzyżu.

(kj)