Święty Krzyż: Pielgrzymka rzemieślników
Na Świętym Krzyżu trwa wielki odpust.
Czwarty dzień odpustu Podwyższenia Drzewa Krzyża Świętego został poświęcony rzemieślnikom, pszczelarzom, rolnikom, ogrodnikom oraz sadownikom. Mszy św. o godz. 12.00 przewodniczył i wygłosił słowo Boże ks. kanonik Krzysztof Rusiecki, proboszcz parafii pw. Nawrócenia św. Pawła w Sandomierzu oraz krajowy duszpasterz rzemieślników. Kaznodzieja w homilii mówił o oddziaływaniu Świętego Krzyża jako opactwa i sanktuarium w regionie na przestrzeni wieków. Zwrócił również uwagę na zachowywanie swojej historii i źródeł oraz pielęgnowanie lokalnych tradycji, które tworzą naszą tożsamość, a są często zapominane.
Wspólna modlitwa zgromadziła lokalnych rzemieślników oraz pszczelarzy, rolników, ogrodników i sadowników. Obecni byli lokalni samorządowcy oraz Koło Gospodyń Wiejskich z Bielin. Ceremoniom towarzyszył również poczet sztandarowy Cechu Rzemiosł Różnych ze Staszowa.
Program wielkiego odpustu na Świętym Krzyżu
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium narodowe. Klasztor benedyktyński miał tutaj ufundować Bolesław Chrobry w 1006 roku. W opactwie na szczycie Łysicy przechowywane są relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Najpierw byli tutaj obecni benedyktyni. W wyniku kasaty na wniosek zaborcy rosyjskiego majątki kościelne zostały przejęte przez państwo pozostające pod protektoratem carskiej Rosji. W 1936 roku do opieki nad sanktuarium zostali zaproszeni Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Objęli część zabudowań klasztornych z bazyliką, które podnieśli z ruiny. Od upadku reżimu komunistycznego w Polsce nieprzerwanie starali się o powrót do sakralnego charakteru: skrzydła zachodniego, w którym mieściło się najpierw więzienie carskie, a potem więzienie polskie, a także tzw. szpitalika pobenedyktyńskiego. W 2023 roku obiekt klasztorny na Świętym Krzyżu powrócił do swoich pierwotnych granic i przeznaczenia. Wraz z reintegracją zabudowań klasztornych na Świętym Krzyżu nie zmienił się dotychczasowy prawny zakres ochrony przyrody na tym obszarze, jak również ochrona zabytków.
W klasztorze na Świętym Krzyżu znajduje się dom nowicjatu Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.
(kj)
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024
Madagaskar: w parafii Notre Dames de Lourdes
25 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
25 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
25 listopada 2024