Gdańsk: VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych

Uczestniczą w nim rodziny z polonijnego duszpasterstwa w Belgii.

17 września 2023

Pod hasłem „Zainwestuj w małżeństwo. Zainwestuj w Rodzinę” w dniach 15-17 września w Gdańsku trwa VI Światowy Kongres Rodzin Polonijnych. W Kongresie uczestniczy Koordynator Duszpasterstwa Polskiego w Belgii – o. Damian Kopyto OMI wraz z 12 osobową delegacją rodzin polonijnych z Brukseli i Leuven związanych z oblackim duszpasterstwem polonijnym.

Belgia: Tęsknota za Eucharystią [świadectwa]

Wydarzenie organizowane jest przez Polonijną Radę Rodziny przy Delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Kongres został objęty honorowym patronatem Konferencji Episkopatu Polski. Spotkanie zainaugurowano w piątek 15 września o godz. 8.00 w kościele pw. św. Anny i Joachima w Gdańsku Mszą św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. Poszczególne sesje odbywają się na Stadionie Polsat Plus Arena Gdańsk. Wydarzenie odbywa się w formie hybrydowej: stacjonarnie w Gdańsku oraz w formie online. Szczegóły na stornie kongresrodzinpolonijnych.pl

Belgijska Polonia pielgrzymowała do Lourdes

Paweł Gomulak OMI: Adoracja Mistycznego Baranka w Belgii

Uczestnicy Światowego Kongresu Rodzin Polonijnych mają okazję posłuchać i porozmawiać z ekspertami oraz specjalistami, którzy na co dzień towarzyszą rodzinom, zarówno w wymiarze praktycznym, jak i naukowym. W gronie prelegentów będą m.in. ks. dr Jarosław Szymczak, prezes Fundacji „Pomoc Rodzinie”, ks. dr Jan Uchwat, duszpasterz Rodziców po Stracie Dziecka z Gdańska, dr Magdalena Rokicka, biolog molekularny i bioetyk, Marta Wierzbicka-Kuczaj i Henryk Kuczaj, konsultorzy Rady ds. Rodziny KEP, Rafał Porzeziński, dziennikarz i trener terapii uzależnień. Prelegentami są także Państwo Aneta i Arkadiusz Siemionkowie, którzy prowadzą warsztaty dla narzeczonych oraz randki małżeńskie w Brukseli w oblackich parafiach.

Belgia: Parafia to wspólnota

Początki oblackiego duszpasterstwa polonijnego w Belgii sięgają czasów powojennych. Na prośbę kard. Augusta Hlonda misjonarze Niepokalanej objęli opiekę nad Polską Misją Katolicką w Belgii z rezydencją w Brukseli. Jednocześnie utworzono wspólnotę zakonną w pobliskim Luksemburgu. W 1964 roku administracja generalna podniosła dystrykt francusko-belgijski do rangi Wiceprowincji Matki Bożej Częstochowskiej. Obecnie domy zakonne w Belgii i Luksemburgu wchodzą w skład Delegatury Beneluksu należącej do Polskiej Prowincji.

(D. Kopyto OMI)