Turkmenistan: Nowy przełożony oblackiej wspólnoty
Zakończyła się wizyta prowincjała w Turkmenistanie.
Prowincjał Polskiej Prowincji, o. Marek Ochlak OMI, odwiedził Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Turkmenistanie. Obecność wspólnoty wierzących w Chrystusa w tym zdominowanym przez islam kraju stanowi priorytet Stolicy Apostolskiej. Stąd też obecność Kościoła w Turkmenistanie ujęta jest w kanoniczne normy Misji Sui Iuris i bezpośrednio podlega trosce Watykanowi. Prowincjałowi towarzyszył o. Józef Czernecki OMI, ekonom prowincjalny.
Olbrzymi kraj, bogata historia
Po przylocie do Turkmenbaszy delegacja Polskiej Prowincji musiała dostać się do Nuncjatury Apostolskiej w Aszchabadzie – stolicy Turkmenistanu.
Zmęczeni ale radośni ruszyliśmy w środę ok. 6.00, tamtejszego czasu rano, w kierunku Aszchabadu. Prawie 600 km, ale droga ta zachwycała widokiem na pustynię – relacjonuje o. Marek Ochlak OMI.
Na początku goście z Polski mieli okazję zapoznać się z dziedzictwem historycznym kraju. Zwiedzili m.in. Nisę.
Znajdowało się tutaj starożytne miasto Partów. Naród ten jest wspomniany jako świadek Zesłania Ducha Świętego w księdze Dziejów Apostolskich.
Spotkanie ze wspólnotą wierzących
Najważniejszym celem wizyty prowincjała i ekonoma prowincjalnego była instalacja nowej administracji domu zakonnego w Aszchabadzie. Placówka podlega jurysdykcyjnie Polskiej Prowincji. Goście z Polski mieli okazję spędzić czas na modlitwie z miejscową wspólnotą katolicką.
Ważnym momentem wizyty w Turkmenistanie była instalacja nowego przełożonego oblackiej wspólnoty zakonnej w Aszchabadzie. Nowym superiorem został o. Paweł Kubiak OMI. Nowy przełożony domu zakonnego publicznie złożył wyznanie wiary.
Gościnność i prosta ewangeliczna wiara
Podczas wizyty w oblackiej misji prowincjał i ekonom prowincjalny mieli okazję przyjrzeć się codziennej posłudze misjonarzy oblatów. Katolicy są tutaj rozproszeni na ogromnym obszarze. Dotarcie z posługą sakramentalną m.in. do chorych wymaga pokonania wielu kilometrów.
Goście z Polski doświadczyli też lokalnej gościnności oraz miejscowej kuchni. Wszystko odbyło się na dziedzińcu placówki dyplomatycznej Watykanu w Aszchabadzie. Nie zabrakło również artystycznych występów dzieci i młodzieży.
Koncert i wizyta w ambasadzie
Byliśmy zaproszeni na koncert do filharmonii na występ orkiestry narodowej pod batutą najlepszego dyrygenta Turkmenistanu, dobrego znajomego nuncjatury. Niesamowite miejsce i wrażenia artystyczne – relacjonuje prowincjał Polskiej Prowincji.
Prowincjał wziął również udział w bankiecie z okazji 100. lecia Republiki Tureckiej. Obecność w ambasadzie tego kraju była okazją do zamienienia kilku słów z korpusem dyplomatycznym.
Misja Sui Iuris w Turkmenistanie została erygowana w 1997 roku. W 2020 roku liczyła 250 katolików. Od początku opiekę duszpasterską nad katolikami sprawują tutaj Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej z Polskiej Prowincji. Przełożonym misji jest o. Andrzej Madej OMI.
(pg/zdj. M. Ochlak OMI)
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
27 listopada 2024
Co znaczy, że św. Eugeniusz był „człowiekiem Adwentu”?
26 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
26 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
26 listopada 2024
Iława: czuwanie w ramach Światowych Dni Młodzieży [+GALERIA]
25 listopada 2024