Ukraina: 80. rocznica męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka OMI
Uroczystości z udziałem duchowieństwa diecezji łuckiej odbyły się w oblackiej parafii w Rokitnie.
W oblackiej parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Rokitnie na Ukrainie odbyły się uroczystości rocznicowe męczeńskiej śmierci Sługi Bożego Ludwika Wrodarczyka. Na terenie obecnej parafii leży nieistniejąca już dziś wioska Okopy, w której oblat był pierwszym i ostatnim proboszczem. W czasie Rzezi Wołyńskiej został porwany i brutalnie zamordowany za wiarę. Mija 80 lat od tragicznych wydarzeń.
Chciał choć jeden dzień być księdzem… Został męczennikiem: „Nie mogę zostawić Najświętszego Sakramentu”
Do Rokitna przyjechali misjonarze oblaci z Delegatury na Ukrainie, aby przeżyć dwudniowy dzień skupienia. W uroczystościach wziął również udział postulator generalny Zgromadzenia – o. Diego Saez OMI, prowincjał Polskiej Prowincji – o. Marek Ochlak OMI, wikariusz prowincjalny – o. Krzysztof Trociński OMI, o. Marek Rostkowski OMI – wicepostulator procesu beatyfikacyjnego ojca Wrodarczyka oraz Koordynator Medialny Polskiej Prowincji – o. Paweł Gomulak OMI. Ważnym wyrazem jedności i wagi świadectwa ojca Ludwika na Wołyniu była obecność duchowieństwa łacińskiej diecezji łuckiej z jej ordynariuszem – bp. Witalijem Skomorowskim.
Zdjęcia w większej rozdzielczości można zobaczyć tutaj:
Sługa Boży, o. Ludwik Wrodarczyk OMI – urodził się 25 sierpnia 1907 w Radzionkowie, polski Misjonarz Oblat Maryi Niepokalanej. Po święceniach kapłańskich w 1933 roku, pracował jako wikariusz w parafii pw. św. Anny w Kodniu (1934-1936), następnie pełnił funkcję ekonoma w klasztorze w Markowicach na Kujawach, u boku bł. o. Józefa Cebuli OMI. W dniu 29 sierpnia 1939 roku został administratorem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Okopach (diecezja łucka, w województwie wołyńskim). Kiedy na Ukrainie rozpoczął się pogrom ludności polskiej przez oddziały Ukraińskiej Armii Powstańczej (UPA), pomimo nalegań parafian, aby ukrył się w lesie, pozostał ze swoimi wiernymi. Pojmano go 6 grudnia 1943 roku o godzinie 22.00 przed ołtarzem w kościele parafialnym w Okopach, gdy bronił Najświętszy Sakrament przed profanacją. Na jego oczach zabito 18 letnią dziewczynę i 90-letnią kobietę, które chciały go ochronić. Wyprowadzono go w okolice Karpiłówki, gdzie w sposób bestialski został zamordowany. Miejsca pochówku nie udało się ustalić. Od 11 maja 2016 roku trwa proces beatyfikacyjny Sługi Bożego, o. Ludwika Wrodarczyka OMI.
(pg)
Życzenia ojca Prowincjała na Boże Narodzenie 2024
24 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
24 grudnia 2024
Wrocław i Iława: wigilie dla osadzonych w zakładach karnych
23 grudnia 2024
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024