Mariusz Zańko: „Wiara pokazuje, że jest coś ponad, coś co daje siłę i nadzieję”

O szkaplerzu Matki Bożej Kodeńskiej, pracy samorządowca i wierze w codziennym życiu.

19 grudnia 2023

„Wraz z rozwojem otaczającego nas dobrobytu, rozwija się duchowa pustynia koncentrująca się na tym, co ziemskie. Wiara pokazuje, że jest coś ponad, coś co daje siłę i nadzieję” – mówi Mariusz Zańko, sekretarz Gminy Kodeń.

W kodeńskiej bazylice (zdj. archiwum prywatne)

Paweł Gomulak OMI: Czym dla Ciebie jest wiara?

Mariusz Zańko: Wiara to dla mnie system wartości będący drogowskazem, aby starać się dążyć do prawdziwego spotkania z Bogiem w Jezusie Chrystusie. Wiara to moja siła, która pozwala przetrwać trudne momenty i moc do budowania dobra. Dziś, wraz z rozwojem otaczającego nas dobrobytu, rozwija się duchowa pustynia koncentrująca się na tym, co ziemskie. Wiara pokazuje, że jest coś ponad, coś co daje siłę i nadzieję. Wiara pozwala mi starać się być lepszym człowiekiem .

Twoje obowiązki zawodowe związały Ciebie z Kodniem. Sercem Kodnia jest Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Kiedy odkryłeś to miejsce?

Zawsze podkreślam, że za dar pracy na stanowisku sekretarza Gminy Kodeń jestem wdzięczny dla naszej Królowej Jedności. Podświadomie czuję, że to Ona mnie tu ściągnęła z Włodawy. Od ośmiu lat swoją pracą staram się dla Niej i dla Kodnia odwdzięczać. Oczywiście sanktuarium było znane mi wcześniej, ale wtedy przyjeżdżałem na odpusty, teraz samochodem pielgrzymuję do Kodnia z Włodawy prawie codziennie.

Kodeń: 300 lat papieskiej koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Kodeńskiej

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to rzeczywiście serce Kodnia, ale również duchowa stolica Polesia i Południowego Podlasia. Jako samorządowcy na czele z wójtem Gminy Kodeń staramy się robić wiele, aby ten nadbużański gród był jeszcze piękniejszy i jeszcze bardziej przyjazny dla mieszkańców i pielgrzymów. Zrewitalizowane centrum Kodnia przed bazyliką, modernizacja infrastruktury drogowej, budowa Centrum Rekreacyjno – Turystycznego, zagospodarowanie Placencji, likwidacja reliktów komunistycznych, nowe pomniki: Powstania Styczniowego i Odzyskania Niepodległości, Jarmark Sapieżyński to projekty budujące patriotyczny Kodeń z wielkim potencjałem historycznym i turystycznym. Dobra współpraca z misjonarzami oblatami pozwala rozwijać teren wokół sanktuarium i Kodeń. Cieszymy się, że możemy wspierać coroczne odpusty i że mogliśmy pomóc przy wielkich uroczystościach 300-lecia Koronacji Obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Aktualnie pracujemy wspólnie nad inwestycją związaną z odnowieniem elewacji kościoła św. Anny w Kodniu wraz z udzieleniem dotacji pozyskanej przez Gminę Kodeń z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Nasze wsparcie zostanie przekazane również na remont Bramy Unickiej i cerkwi w Zabłociu bo widzimy potencjał Gminy Kodeń z pięknymi zabytkami sakralnymi, niezwykłą wielokulturowością oraz przywiązaniem do patriotyzmu, wiary i tradycji.

(zdj. archiwum prywatne)

Od roku nosisz oblacki szkaplerz. Czym dla Ciebie jest? Jak wpływa na Twoje życie, wiarę?

Rzeczywiście, od roku szkaplerz Serca Pana Jezusa i Matki Bożej Kodeńskiej jest ze mną. W trudnym okresie związanym z moim zdrowiem oddałem się pod opiekę Sercu Jezusa i Matki Bożej i jednocześnie wyraziłem chęć służenia Im. Dzięki szkaplerzowi czuję to wsparcie jeszcze większe, ale również zobowiązanie do postępowania zgodnie z przykazaniami. Jestem tylko człowiekiem, również ze swoimi błędami, złością i grzechami, ale szkaplerz motywuje mnie do bycia lepszych chrześcijaninem. Wcześniej zdarzało mi się opuścić niedzielną mszę – od kiedy mam szkaplerz, regularnie uczestniczę we wszystkich niedzielnych i świątecznych nabożeństwach i dużo częściej odmawiam różaniec. Czuję się też jeszcze bardziej związany z oblatami, kustoszami kodeńskiego sanktuarium. Teraz mam dwa zaprzyjaźnione zakony: paulinów z Włodawy i oblatów z Kodnia. Zresztą historia Matki Bożej Kodeńskiej też łączy te dwa zakony. W końcu Matka Boża Kodeńska otrzymała schronienie również u paulinów na Jasnej Górze.

Czy wiedzieliście, że istnieje oblacki szkaplerz?

Gdybyś miał zaprosić do Kodnia w jednym zdaniu?

Patriotyczny Kodeń to bogactwo dziejów i piękna przyroda, to duchowa stolica Polesia i Południowego Podlasia, gdzie niebo styka się z ziemią. Warto tu przyjechać, aby pokłonić się przed Cudownym Obrazem, otrzymać łaski oraz uzdrowienie duszy i ciała.

Kodeń z perspektywy drona [WIDEO]

(pg)