Święty Krzyż: podsumowanie odpustu

Obchodzone w sobotę 14 września święto Podwyższenia Krzyża Świętego było centralną częścią tygodnia odpustowego na Świętym Krzyżu. W uroczystościach wzięło udział około 5 tysięcy osób.

16 września 2024

W najstarszym polskim sanktuarium już od 7 września licznie gromadzili się pątnicy. W sobotę do sanktuarium na Świętym Krzyżu przybyła Ogólnopolska Pielgrzymka Osób Konsekrowanych, w której uczestniczyło ok. 400 osób konsekrowanych z różnych zakątków Polski. Dzień później oficjalnie rozpoczęły się tygodniowe uroczystości odpustowe na Świętym Krzyżu.

W poniedziałek do sanktuarium pielgrzymowało ok. 170 leśników i pracowników Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Eucharystii przewodniczył bp Tadeusz Lityński, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa pracowników leśnictwa, gospodarki wodnej i ochrony środowiska.

Wtorek był dniem modlitwy o wiarę dla siebie i bliskich, ze szczególną pamięcią o tych, którzy odeszli z Kościoła katolickiego. W środę 11 września do sanktuarium przybyli rzemieślnicy, pszczelarze, sadownicy oraz rolnicy.

W czwartek na Świętym Krzyżu zgromadzili się przedstawiciele służb mundurowych, m.in.: wojska, policji, straży pożarnej, straży granicznej, służby więziennej, służby celno-skarbowej, Inspektoratu Transportu Drogowego czy Straży Ochrony Kolei, wraz ze swymi kapelanami. Łącznie tego dnia przybyło ok. 180 pielgrzymów z 14 formacji mundurowych. Mszy świętej przewodniczył ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Jan Piotrowski.

W piątek rano i wieczorem gromadziły się na Świętym Krzyżu osoby chore, one również były polecane modlitwom. Każdego wieczoru podczas tygodniowego odpustu organizowane były nauki rekolekcyjne kierowane do przybywających do sanktuarium grup.

W sobotę do najstarszego polskiego sanktuarium przybyło ok. 1600 osób z Rycerstwa Niepokalanej, którzy po raz trzeci pielgrzymowali „do stóp Krzyża”. Jak relacjonuje Rafał Kupczak OMI: „Gdy tylko po południu Rycerstwo Niepokalanej zakończyło swoją pielgrzymkę, Święty Krzyż znów zapełnił się pątnikami ze Wspólnoty Intronizacji Najświętszego Serca Jezusa. W sumie odpustowej wziął udział o. prowincjał Marek Ochlak OMI, zaś przewodniczył jej ordynariusz diecezji sandomierskiej, bp Krzysztof Nitkiewicz. Eucharystycznej celebracji towarzyszył zespół śpiewaczy „Echo Łysicy” oraz licznie przybyli członkowie „Rycerstwa Niepokalanej” wraz z ojcami franciszkanami.

W tym roku trudne warunki pogodowe uniemożliwiły sprawowanie mszy świętych na ołtarzu polowym przed zachodnim skrzydłem klasztoru. Jak opowiada przełożony i kustosz relikwii Świętego Krzyża, o. Rafał Kupczak OMI: „Na radość świętowania Podwyższenia Krzyża Świętego padał pewien cień. Ze smutkiem modliliśmy się za wszystkich, których dotknęła powódź.  Gromadząc się właśnie w miejscu i w czasie, ipsa die, gdy dziękujemy za krzyż wywyższony, powierzaliśmy Panu cierpienia nasze i wszystkich powodzian”.

Niedziela (15 września) zakończyła tygodniowe uroczystości odpustowe ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego na Świętym Krzyżu, zaś uroczysta suma zgromadziła setki pątników, m.in. wspólnotę Rycerzy św. Jana Pawła II. Tego dnia sumie przewodniczył abp Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski. Odbywała się ona przy ołtarzu polowym, umożliwiając uczestnictwo w Eucharystii wszystkim przybyłym na Święty Krzyż.

– W bazylice nie było nawet miejsc stojących… Bardzo cenne doświadczenie, szczególnie w czasach, w których kościoły coraz częściej są puste, zaś dziś obserwowaliśmy pełne krużganki oraz kaplice boczne – opowiada przełożony miejsca, Rafał Kupczak OMI.

Ze względów organizacyjnych uroczystości odpustowe w Sanktuarium na Świętym Krzyżu w kolejnych latach odbędą się w krótszej, trzydniowej formie.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża –  po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI. 

 

Anna Gorzelana

fot. Krzysztof Jamrozy OMI