Lubliniec: rozpoczęcie nowego roku formacyjnego i Dzień Wspólnot

14 września 2024 r. w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu, prowadzonej przez Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, odbył się uroczysty Dzień Wspólnot, który jednocześnie zainaugurował nowy rok formacyjny. 

20 września 2024

Mimo niesprzyjającej pogody, która wymusiła zmianę planów, o 10.00 w kościele parafialnym zebrali się przedstawiciele licznych wspólnot parafialnych na mszę świętą, której przewodniczył proboszcz, o. Tomasz Woźny OMI, który wygłosił też homilię. Na Eucharystii obecni byli także wikariusze: o. Mariusz Piasecki OMI oraz o. Mateusz Król OMI. Ojciec proboszcz w swoim kazaniu, skierowanym do wspólnot parafii, przytoczył fragment czwartej konstytucji zgromadzenia oblatów: „Krzyż Chrystusa jest sercem naszego posłannictwa. Wzorem Pawła Apostoła głosimy Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego”. Podkreślił, że wszyscy parafianie, a zwłaszcza ci zaangażowani w życie grup duszpasterskich, są zaproszeni do głoszenia Chrystusa. Mamy to czynić razem, jako wspólnota, jako poszerzona rodzina oblacka. Ojciec Tomasz wyjaśnił także hasło roku duszpasterskiego: „Pielgrzymi nadziei”, które ma stać się przewodnikiem duchowym na nadchodzący czas. 

Wspólnoty siłą napędową 

Po Eucharystii wszyscy przenieśli się do auli Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein. Tam odbyło się spotkanie połączone z poczęstunkiem. Był to czas radosnego dzielenia się doświadczeniami z minionego roku oraz planami na nadchodzący okres formacyjny. W trakcie spotkania nie zabrakło okazji do integracji między członkami różnych wspólnot parafialnych. Wymiana doświadczeń z codziennego życia, planowanie wspólnych działań na rzecz parafii oraz rozmowy na temat duchowości oblackiej były ważnym punktem spotkania.  

Dzień Wspólnot ma dla lublinieckiej parafii szczególne znaczenie. To nie tylko okazja do integracji, ale także czas na podsumowanie dotychczasowych działań i wytyczenie nowych kierunków duszpasterskich. Wspólnoty parafialne są siłą napędową tej parafii – to w nich kształtuje się duchowość i zaangażowanie wiernych. Wspólnota to miejsce, w którym rodzą się nowe inicjatywy, a także przestrzeń do wzajemnego wsparcia w codziennym życiu chrześcijańskim. Dzień Wspólnot miał podkreślić rolę wspólnot w parafii i zachęcić wiernych do aktywnego uczestnictwa w jej życiu.

Wspólnoty dla każdego 

W parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu działa 13 wspólnot, w tym m.in.: Niniwa-Metanoia, Domowy Kościół, Odnowa w Duchu Świętym „Miriam”, Żywy Różaniec, Apostolat Maryjny, Schola, Neokatechumenat i Krąg Biblijny. Każda z tych grup ma swoje unikalne charyzmaty i cele, jednak wszystkie wspólnie tworzą żywą tkankę parafii. Niniwa-Metanoia jest miejscem formacji młodzieży, Domowy Kościół skupia się na duchowości małżeńskiej, a Odnowa w Duchu Świętym stawia na modlitwę i dary Ducha Świętego. Wszystkie te wspólnoty, choć różnią się sposobem działania, łączy jedno: pragnienie wzrastania w wierze i dzielenia się nią z innymi. 

Duszpasterze tych wspólnot kładą duży nacisk na formację wiernych w duchu oblackim, ukazując korzyści płynące z tak prowadzonego duszpasterstwa. Charyzmat oblacki najpierw jest głoszony przez oblatów wspólnotom, które zaczynają nim żyć. Następnie poszczególne osoby, z zaszczepioną w sercu oblackością, przekazują ten charyzmat w miejscach, w których żyją i pracują. Ważnym elementem duchowości oblackiej jest świadomość, że każdy z nas jest wezwany do bycia misjonarzem, niezależnie od miejsca i czasu. Wspólnoty parafialne, czerpiąc z tego charyzmatu, nie tylko pogłębiają swoją wiarę, ale także stają się świadkami Chrystusa w świecie. 

Dzień Wspólnot w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Lublińcu był nie tylko inauguracją nowego roku formacyjnego, ale także ważnym wydarzeniem, które ukazało siłę i dynamikę wspólnoty parafialnej. Wspólne celebrowanie Eucharystii, czas braterskiego spotkania oraz plany na przyszłość umocniły wiarę i dały nową energię do dalszej pracy na rzecz parafii i Kościoła. 

Oblaci w Lublińcu 

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Lublińca w 1922 r. Wiązało się to z zakupem budynku zakładu wychowawczego, który zaprzestał funkcjonowania. Był on niezbędny do przeniesienia tu oblackiego junioratu (Niższego Seminarium Duchownego) z Krotoszyna, gdyż uczniowie nie mieścili się w tamtejszej placówce. Zakupiony zakład, oprócz dwupiętrowego okazałego budynku, posiadał park, ogród i ziemię uprawną. Oblaci, po przejęciu budynku, przystąpili do jego adaptacji dla potrzeb szkolnych. W latach 1925–1930 dobudowano dwa nowe skrzydła, w których mieściły się kaplica pw. św. Stanisława Kostki i sala teatralna oraz refektarz, sale wykładowe i sypialnie juniorów. W otaczającym budynki parku wybudowano w 1937 r. Grotę Matki Bożej z Lourdes. Liczba uczniów dochodziła prawie do 300. Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1941 r. samodzielną parafią, którą wówczas prowadzili oblaci niemieccy. Powojenna działalność junioratu lublinieckiego nie trwała jednak długo, gdyż komuniści nakazali w 1952 r. całkowicie zamknąć i zagrabić pomieszczenia Niższego Seminarium Duchownego. Dopiero w roku 2000 oblaci odzyskali zagarnięte przez państwo pomieszczenia i tereny zewnętrzne. W tych pomieszczeniach mieści się teraz Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat sióstr i szpitali. W obrębie klasztoru znajduje się skrzydło dla starszych i chorych oblatów, tzw. infirmeria. Aktualnym przełożonym domu jest o. Bernard Briks OMI.  

 

Robert Grabka OMI

fot. Leon Tabor