Bp Radosław Zmitrowicz OMI: o Ukrainie mało kto już pamięta…
Z rozmów indywidualnych jasno wynika, że wiele osób codziennie modli się za Ukrainę, ale są też tacy, którzy nie wiedzą, co się dzieje, czasami pytając, czy wojna nadal trwa. Oznacza to, że to, przez co przechodzimy, nie jest już relacjonowane w mediach – powiedział 12 października uczestniczący w synodzie biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej Radosław Zmitrowicz OMI.
Ukraiński biskup podkreślił znaczenie rekolekcji, które pomogły wejść w atmosferę synodu. Pytany o to, czy można było opowiedzieć jego uczestnikom o sytuacji w Ukrainie, hierarcha podkreślił znaczenie rozmów indywidualnych. Zaznaczył, iż wynika z nich, „że wiele osób codziennie modli się za Ukrainę, ale są też tacy, którzy nie wiedzą, co się dzieje, czasami pytając, czy wojna nadal trwa. Oznacza to, że to, przez co przechodzimy, nie jest już relacjonowane w mediach. W tym kontekście bardzo cenne jest to, co czyni Ojciec Święty, który w każdą niedzielę i środę przypomina o wojnie w Ukrainie” – stwierdził bp Zmitrowicz OMI.
Pytany o rozmowy toczone podczas Synodu, bp Zmitrowicz zaznaczył, że atmosfera obrad jest spokojniejsza, niż przed rokiem. „Weszliśmy już w fazę bardziej konkretnych zagadnień, a przy stołach toczą się ożywione dyskusje i debaty. Z pewnością potrzebujemy duchowego wsparcia. Każdy, kto choć trochę zna życie chrześcijańskie, rozumie, że nie jest łatwo być prawdziwie wolnym i otwartym na Boże działanie. Wierzymy jednak, że to Bóg sprawuje kontrolę nad naszą historią, tak jak czynił to od początku dziejów ludzkości. Każda osoba ma oczywiście swoje własne zadanie i bierze odpowiedzialność za to, w jaki sposób jest posłuszna Duchowi Świętemu” – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kamieniecko-podolskiej.
Misjonarze oblaci rozpoczęli posługiwanie w Ukrainie we wrześniu 1989 r. Od samego początku pracują wśród ubogich i z ludźmi, z którymi Kościół ma najmniejszy kontakt. Na terenie jednej z ich parafii znajduje się elektrownia atomowa w Czarnobylu. Od rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny w 2022 r. w sposób szczególny wspierają uchodźców wojennych, a także organizują pomoc potrzebującym. Obecnie około 30 oblatów pracuje w ośmiu placówkach w Ukrainie, jednej na Krymie i jednej w Rosji. Wśród nich jest dwóch biskupów pomocniczych: Radosław Zmitrowicz OMI (Kamieniec Podolski) oraz Jacek Pyl OMI (Symferopol). Przełożonym oblatów w Ukrainie jest o. Witalij Podolan OMI.
Vatican News
fot. Łukasz Orłowski OMI
Komentarz do Ewangelii dnia
23 listopada 2024
Z pasji do muzyki
22 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
22 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 listopada 2024
Olimpiada Znajomości Afryki: szansa na poznanie kontynentu
21 listopada 2024
Madagaskar: Prowincjał w Mahanoro
21 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
21 listopada 2024