Opole: święto pracowników służby zdrowia

18 października w parafii pw. św. Jana Pawła II w Opolu odbyło się spotkanie dla pracowników służby zdrowia. Ten dzień w liturgii Kościoła to święto św. Łukasza Ewangelisty, który jest patronem pracujących i posługujących w służbie zdrowia.

19 października 2024

Świętowanie w oblackiej parafii rozpoczęło się od uroczystej mszy świętej, której przewodniczył bp Andrzej Czaja – ordynariusz diecezji opolskiej. W kazaniu zwrócił się do lekarzy, pielęgniarek i położnych, podkreślając wagę ich powołania do pracy wśród chorych i cierpiących. Biskup Czaja podzielił się osobistymi doświadczeniami, które pozwoliły mu jeszcze bardziej docenić i dowartościować powołanie bycia blisko osoby cierpiącej. Mówił o znaczeniu umiejętności słuchania pacjentów, która buduje poczucie bezpieczeństwa i więź.

 „Boję się lekarza, który nie pyta, jak się czuję, i zamiast słuchać, patrzy w komputer” – zaznaczył biskup.

Biskup Andrzej Czaja skierował słowa podziękowania pod adresem kapelanów szpitalnych, którzy licznie zgromadzili się przy ołtarzu, przyjeżdżając z różnych części diecezji.

Spotkania służby zdrowia odbywają się cyklicznie w opolskiej parafii oblatów z dwóch ważnych powodów. Po pierwsze – działa tu stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych, a w kaplicy umieszczony jest obraz bł. Hanny Chrzanowskiej oraz jej relikwie, co czyni to miejsce szczególnym dla osób zaangażowanych w opiekę nad chorymi. Po drugie – oblaci z Opola angażują się w służbę chorym. Ojciec Krzysztof Nering OMI pełni funkcję kapelana w szpitalu MSWiA w Opolu, a reszta wspólnoty pomaga w szpitalu przy ul. Witosa.

Po Eucharystii w klasztorze odbyła się dalsza część spotkania. Kapelani wraz z uczestnikami, w tym licznie zgromadzonymi pielęgniarkami i położnymi, mogli wymieniać się doświadczeniami i refleksjami. Spotkaniu towarzyszył wykład ks. Zbigniewa Bienkiewicza.

To wydarzenie staje się nie tylko okazją do wspólnej modlitwy, ale również przestrzenią do budowania więzi między osobami, które na co dzień służą pomocą w różnych wymiarach opieki zdrowotnej.

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Opola w 2019 r., jest to ich najnowsza placówka zakonna w kraju. Początkowo mieszkali w wynajmowanym domu prywatnym. Głównym zadaniem parafian i misjonarzy oblatów jest budowa kościoła pw. św. Jana Pawła II, w powstającej dzielnicy miasta. Istotnym elementem zaangażowania duszpasterskiego oblatów w parafii jest posługa względem ubogich mieszkańców miasta i osób w kryzysie bezdomności. Mieszkający tu zakonnicy są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat szpitali. Aktualnym przełożonym domu jest o. Piotr Bednarski OMI. 

Jędrzej Baranowski OMI/ Robert Grabka OMI

fot. Dawid Gryc