Obra k. Wolsztyna: międzynarodowa konferencja naukowa dotycząca krzyża

„Wokół religijnego, społecznego i kulturotwórczego znaczenia krzyża” to tytuł konferencji organizowanej przez Instytut Mazenodianum, która odbyła się 22 października br. w Wyższym Seminarium Duchownym w Obrze.

22 października 2024

– Na nowo odczuwa się potrzebę sięgnięcia do krzyża Chrystusowego, odniesienia do niego. Jednak bardzo często ludzie dzisiaj ten krzyż chcą odrzucić, a wraz z nim odrzucają jego przesłanie. Dużą rolę odgrywa tutaj szerząca się cywilizacja hedonizmu, konsumpcjonizmu. Dlatego chcemy dzisiaj na nowo ukazać właściwe znaczenie, jakie ma krzyż dla nas, chrześcijan, żyjących w różnych, często skomplikowanych kontekstach życiowych – powiedział na początku wydarzenia o. dr Sebastian Łuszczki OMI – rektor WSD.

Kolejne wystąpienia podczas konferencji dotyczyły m.in. motywu krzyża w pasyjnym przepowiadaniu oblatów, kryzysu jako źródła rozwoju czy też odwetowej roli krzyża w dziejach żydowskich.

fot. Karol Kossowski OMI

Co może nam pomóc w przeżywaniu kryzysu? Na to pytanie w swoich rozważaniach odpowiadała dr Magdalena Lwowska (WSD w Obrze). Wśród różnych czynników wymieniła m.in. bycie w kontakcie z samym sobą, sieć wsparcia, świadomość przemijalności kryzysów oraz pamięć o kryzysach, przez jakie już przeszliśmy.

– Zagadnienia, które są ważne elementem teologii krzyża w ujęciu ewangelikalnym to sąd i usprawiedliwienie. Człowiek jest grzesznikiem żyjącym pod karą śmierci. W związku z tym potrzebuje przebaczenia – zauważył o. dr Łukasz Krauze OMI (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) w wykładzie pt. „Przepowiadanie Krzyża w kaznodziejstwie ewangelikalnym”.

Całej konferencji można posłuchać poniżej:

Tekst: Karolina Binek/Tomasz Maruszak OMI

fot. Karol Kossowski OMI

 

Klasztor w Obrze k. Wolsztyna istnieje od 1291 r., kiedy na te tereny południowej Wielkopolski przybyli cystersi. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej mury pocysterskie przejęli w 1926 r., organizując w nich Wyższe Misyjne Seminarium Duchowne. Wykształcili tu do 1939 r. niespełna 100 prezbiterów, którzy rozpoczęli pracę w kraju jako rekolekcjoniści i duszpasterze parafialni i sanktuaryjni, a także poza krajem – jako misjonarze i duszpasterze polonijni. W okresie powojennym mury seminarium opuściło około 700 wyświęconych księży. Dziś absolwenci seminarium pracują na wszystkich kontynentach, w ponad 25 krajach. Pięciu z nich przyjęło świecenia episkopatu: Eugeniusz Jureczko OMI (Kamerun; zmarł w 2018 r.), Jacek Pyl OMI (Ukraina-Krym), Radosław Zmitrowicz OMI (Ukraina), Wiesław Krótki OMI (Kanada Północna – Eskimosi) i Jan Kot OMI (Brazylia). Obecnie w Obrze kształci się około 30 kandydatów na prezbiterów z różnych kontynentów. Aktualnym przełożonym i rektorem seminarium jest o. dr Sebastian Łuszczki OMI.