Lubliniec: pastorałka „Lubią mi się Święta!”
Pełna radości świąteczna pastorałka została stworzona przez społeczność Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein w Lublińcu oraz przy wsparciu pro bono firmy zewnętrznej. Szkoła działa przy oblackiej parafii pw. Stanisława Kostki. W clipie pastorałki bierze udział lubliniecki proboszcz o. Tomasz Woźny OMI.
Projekt zrealizowany przez uczniów, nauczycieli i absolwentów Katolickiego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej w Lublińcu, działającej przy oblackiej parafii oraz przy wsparciu pro bono firmy zewnętrznej. Tekst piosenki – Magdalena Owczarek Aranżacja muzyczna – Bartłomiej Tyburowski Realizacja nagrania – Marek Kunicki Przygotowanie wokalne / chórki – Karolina Wieczorek.
Poniżej tekst pastorałki.
1. Lubi mi się tutaj, kiedy idą święta
Każda buzia
Mała, duża
Jest tu uśmiechnięta
Rodzi się Jezusek
W sercu małym, dużym
Gwiazda Betlejemska
Wciąż zaprasza do podróży
Ref 1: Ku dobroci, ku radości
Gdzie stajenka
Tu się rodzi mały Jezus
Miłość wielka
Ku dobroci, ku radości
Gdzie stajenka
Tu się rodzi mały Jezus
2. Lubi mi się tutaj
Pośród sióstr i braci
Kiedy łamią się opłatkiem
I uczniowie i Oblaci
Kiedy się wzruszają
Rodzice, nauczyciele
Gdy radości z narodzenia
Wszędzie jest tak wiele
Ref 2: Ku dobroci, ku radości
Gdzie stajenka
Tu się rodzi mały Jezus
Miłość wielka
Ku dobroci, ku radości
Niech Jezusek Narodzony tu zagości
3. Lubi mi się tutaj
Z Tobą Jezu mały
I z Maryją, której ręce Ciebie ogrzewały
Tak jak Ty łaskami serce me ogrzewasz
A ja dziś w podzięce za to Tobie śpiewam
Ref 3: Ku dobroci, ku radości
Gdzie stajenka
Tu się rodzi mały Jezus
Miłość wielka
Ku dobroci, ku radości
Gdzie stajenka
Tu się rodzi mały Jezus
Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli do Lublińca w 1922 r. Wiązało się to z zakupem budynku zakładu wychowawczego, który zaprzestał funkcjonowania. Był on niezbędny do przeniesienia tu oblackiego junioratu (Niższego Seminarium Duchownego) z Krotoszyna, gdyż uczniowie nie mieścili się w tamtejszej placówce. Zakupiony zakład, oprócz dwupiętrowego okazałego budynku, posiadał park, ogród i ziemię uprawną. Oblaci, po przejęciu budynku, przystąpili do jego adaptacji dla potrzeb szkolnych. W latach 1925–1930 dobudowano dwa nowe skrzydła, w których mieściły się kaplica pw. św. Stanisława Kostki i sala teatralna oraz refektarz, sale wykładowe i sypialnie juniorów. W otaczającym budynki parku wybudowano w 1937 r. Grotę Matki Bożej z Lourdes. Liczba uczniów dochodziła prawie do 300. Na skutek rozwoju miasta kościół pw. św. Stanisława Kostki stał się w 1941 r. samodzielną parafią, którą wówczas prowadzili oblaci niemieccy. Powojenna działalność junioratu lublinieckiego nie trwała jednak długo, gdyż komuniści nakazali w 1952 r. całkowicie zamknąć i zagrabić pomieszczenia Niższego Seminarium Duchownego. Dopiero w roku 2000 oblaci odzyskali zagarnięte przez państwo pomieszczenia i tereny zewnętrzne. W tych pomieszczeniach mieści się teraz Katolicki Zespół Szkolno-Przedszkolny im. św. Edyty Stein Fundacji Edukacji Katolickiej. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w duszpasterstwo parafialne i rekolekcyjne, a także kapelanat sióstr i szpitali. W obrębie klasztoru znajduje się skrzydło dla starszych i chorych oblatów, tzw. infirmeria. Aktualnym przełożonym domu jest o. Bernard Briks OMI.
Kędzierzyn-Koźle: 24. wigilia z potrzebującymi pomocy
23 grudnia 2024
Opole, Iława: wigilie dla potrzebujących
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
23 grudnia 2024
Z listów św. Eugeniusza
23 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
22 grudnia 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
21 grudnia 2024