Iława: parafia Przemienienia Pańskiego kościołem jubileuszowym
Na mocy dekretu bp. Jacka Jezierskiego oblacki kościół w Iławie stał się kościołem jubileuszowym Jubileuszu Zwyczajnego 2025. „To wielkie wyróżnienie” – mówi proboszcz Andrzej Albiniak OMI.
Przed wydaniem dekretu biskup skontaktował się z proboszczem parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Iławie i zapytał, czy proboszcz zgodzi się, aby kościół został kościołem jubileuszowym. „Przyjęliśmy z radością nominację do tego wyzwania. Wyznaczenie naszego kościoła jako kościoła jubileuszowego to wielkie wyróżnienie w diecezji. Rok Jubileuszowy jest to czas dany całemu Kościołowi do nawrócenia, do polepszenia swojej relacji z Bogiem, otwarcia się na drugiego człowieka i jego potrzeby, czas pogłębienia życia duchowego” – podkreśla Andrzej Albiniak OMI.
Trzy ważne powody
W oblackiej parafii w tym roku planowanych jest wiele różnych wydarzeń i inicjatyw, tym bardziej, że jest to czas szczególny dla lokalnej wspólnoty z trzech ważnych powodów:
– Po pierwsze – 26 grudnia rozpoczęliśmy Rok Jubileuszowy w parafii jako kościół stacyjny, jako kościół jubileuszowy. Ale jednocześnie rok 2025 to jest dla nas rok jubileuszu 50-lecia istnienia parafii pw. Przemienia Pańskiego i 700-lecia od wybudowania kościoła. Będzie się więc działo u nas wiele rzeczy. W związku z jubileuszem zwyczajnym będziemy mieć więcej okazji do tego, żeby spotykać się na modlitwie oraz na adoracji Najświętszego Sakramentu, bo w ten sposób możemy najbardziej nawiązać relację z Panem Bogiem i pogłębić życie duchowe. Ale też będzie to czas głoszenia katechez i kazań. A jubileusz parafii i wybudowania kościoła to czas świętowania powiązanego z wydarzeniami kulturalnymi, sportowymi, konkursami szkolnymi i wieloma innymi inicjatywami. Bardzo nam pomagają w tym wszystkim świeccy stowarzyszeni z oblatami i osoby świeckie z innych przyparafialnych wspólnot oraz grup – wyjaśnia proboszcz.
Andrzej Albiniak OMI zwraca też uwagę, że dla niego jako dla proboszcza Rok Jubileuszowy to czas wielu wyzwań i zadań do zrobienia: „Musimy to skoordynować i ogarnąć, a przy okazji dobrze zaplanować czas nie tylko naszej pracy, ale przede wszystkim duchowego rozwoju i nabożeństw”.
Być pielgrzymami nadziei
Jak zaznacza misjonarz oblat – idea Roku Jubileuszowego wywodzi się już z Biblii. W Nowym Testamencie możemy przeczytać o „roku łaski”, o którym mówi Pan Jezus, powołując się na proroka Izajasza. Dlatego też w tym szczególnym czasie warto zwrócić się ku Panu Bogu i zastanowić się, co każdy z nas może zrobić, aby być bardziej świadkiem nadziei we wspólnocie, w której żyje.
– My w Iławie jesteśmy parafią seniorów. Średnia wieku u nas jest bardzo wysoka. Dlatego Rok Jubileuszowy to dla nas też czas dawania nadziei seniorom na lepsze jutro, które jest w Królestwie Niebieskim, do którego wszyscy zmierzamy. Codziennie będziemy się wszyscy skupiali na tym, aby być pielgrzymami nadziei i nieść nadzieję drugiemu człowiekowi – zwłaszcza tym starszym, chorym i cierpiącym – dopowiada Andrzej Albiniak OMI.
Kościół wielokrotnie remontowano po zniszczeniach, m.in. po pożarze w 1706 roku, a ostatnia przebudowa miała miejsce w latach 1903-1905. Wewnątrz znajdują się rokokowy ołtarz z 1741 roku, neogotyckie witraże, płyty nagrobne i organy z 1911 roku. Krypta pod ołtarzem kryje zmumifikowane ciała starostów iławskich oraz innych ważnych osób. Od 1949 kościół jest zabytkiem, a od 1952 zarządzają nim misjonarze oblaci Maryi Niepokalanej.
Legendy mówią o tunelach pod kościołem, a sam budynek zagrał rolę w powieści „Pan Samochodzik i złota rękawica”. W kościele przechowywane są liczne dzieła sztuki sakralnej, a jego iluminacja nocna podkreśla wyjątkowy charakter budowli.
W Wigilię Bożego Narodzenia 24 grudnia papież Franciszek uroczyście zainaugurował Rok Święty 2025. W tradycji żydowskiej i chrześcijańskiej jest to rok szczególnej łaski, przypominający pochodzenie człowieka od Boga. W Księdze Kapłańskiej czytamy: “Cały ten rok pięćdziesiąty będzie dla was rokiem jubileuszowym – nie będziecie siać, nie będziecie żąć tego, co urośnie, nie będziecie zbierać nieobciętych winogron, 12 bo to będzie dla was jubileusz, to będzie dla was rzecz święta. Wolno wam jednak będzie jeść to, co urośnie na polu. W tym roku jubileuszowym każdy powróci do swej własności” (Kpł 25, 8-17). W 1300 roku Bonifacy VIII ogłosił pierwszy Jubileusz, nazywany również „Rokiem Świętym”. Okres jego występowania zmieniał się na przestrzeni lat: na początku odbywał się co 100 lat; następnie, w roku 1343 r. został skrócony do 50 lat przez papieża Klemensa VI, a ostatecznie do 25 lat w 1470 r. przez Pawła II. Odwołuje się on także do momentów „nadzwyczajnych”: np. w 1933 r. Pius XI chciał upamiętnić rocznicę Odkupienia, a w 2015 r. papież Franciszek ogłosił Rok Miłosierdzia. Inny był również sposób świętowania tego roku: pierwotnie zbiegał się on z wizytą w rzymskich bazylikach św. Piotra i Pawła, sukcesywnie wraz z kolejnymi pielgrzymkami, dodano inne znaki, jak np. Drzwi Święte. Uczestnicząc w Roku Świętym, można uzyskać odpust zupełny.
Karolina Binek/przemienienie.oblaci.pl
rozważanie ewangelii
5 stycznia 2025
rozważanie Ewangelii
4 stycznia 2025
Warszawa: trzy nowe publikacje o. Jarosława Różańskiego OMI
3 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
3 stycznia 2025