Święty Krzyż: charytatywny koncert wesprze poszkodowanego rolnika
6 stycznia, w uroczystość Objawienia Pańskiego odbył się na Świętym Krzyżu koncert charytatywny. Beneficjentem zbiórki zostanie Mariusz Wójcicki z Huty Starej, który podczas prac polowych stracił całą rękę. Środki uzyskane z koncertu zostaną przeznaczone na zakup nowej protezy i rehabilitację.
W koncercie wzięli udział: zespół „Echo Łysicy”, Marcelina Bidzińska z zespołem, Grupa TerraFolk i Guzowianki. Charytatywny koncert na Świętym Krzyżu jest organizowany corocznie i stanowi realną pomoc dla lokalnej społeczności.
Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Położone jest na Łysej Górze, dawnym miejscu kultu pogańskiego. Inicjatorem założenia opactwa benedyktyńskiego w tym miejscu był Bolesław Chrobry w 1006 r. Pierwszy kościół w stylu romańskim ufundowany został między rokiem 1102 a 1138 przez Bolesława Krzywoustego. Początkowo świątynia była poświęcona Świętej Trójcy. Od XIV w. dodano wezwanie Świętego Krzyża – po tym, gdy w 1306 książę Władysław Łokietek przekazał benedyktynom relikwie Drzewa Krzyża Świętego W 1819 r. klasztor skasowano. Posługę pełnili tu jeszcze przez pewien czas benedyktyni, a następnie kler diecezjalny. W latach 1852–1865 mieścił się tu dom poprawczy dla tzw. księży demerytów (dysfunkcyjnych). Od 1936 r. świątynia stała się kościołem klasztornym i miejscem nowicjatu misjonarzy oblatów Maryi Niepokalanej. W 2013 r. sanktuarium podniesiono do godności bazyliki mniejszej. Aktualnym przełożonym i kustoszem relikwii Świętego Krzyża jest o. Rafał Kupczak OMI.
Krzysztof Jamrozy OMI/Antoni Jezierski
fot. wyróżniające: Krzysztof Jamrozy OMI
Z listów św. Eugeniusza
8 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 stycznia 2025
Kędzierzyn-Koźle: barwny Orszak Trzech Króli [GALERIA]
7 stycznia 2025
Ukraina: dużo się zmieniło od wybuchu wojny
7 stycznia 2025
Kodeń: sanktuarium maryjne kościołem jubileuszowym
7 stycznia 2025