Kodeń: sanktuarium nagrodzone medalem
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej zostało nagrodzone medalem przyznanym przez marszałka województwa lubelskiego.
8 stycznia w sali operowej w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie odbyła się uroczysta gala podsumowująca jubileusz 550-lecia województwa lubelskiego. Podczas uroczystości odznaczono 33 instytucje i osoby, które angażowały się w działania na rzecz rozwoju regionu oraz zachowania jego tożsamości historycznej i kulturowej. Pamiątkowe medale wyróżnionym wręczył marszałek województwa lubelskiego – Jarosław Stawiarski. Wśród zasłużonych znalazło się także sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej.
– Nasze sanktuarium zostało wyróżnione za sprawą 400 lat kultu obrazu Matki Bożej. To najbardziej znane miejsce kultu w tym regionie Polski. Co roku odwiedza nas około 300 tysięcy pielgrzymów. Coraz częściej są to odwiedzający nie tylko z Polski, ale i z Europy czy innych kontynentów – mówi o. Mariusz Bosek OMI, rzecznik kodeńskiego sanktuarium.
Województwo lubelskie utworzył w 1474 r. król Kazimierz Jagiellończyk. Celem obchodów jego 550-lecia była popularyzacja historii województwa oraz szczególnych miejsc, które umacniały na przestrzeni lat polską tożsamość.
„Czujemy się zobowiązani do przekazywania młodemu pokoleniu tych wszystkich wartości, które przez stulecia tworzyły ducha polskości w sercach naszych przodków. Chcemy bardziej poznać dzieje naszej małej ojczyzny i jej wkład w dziedzictwo kulturowe Polski i Europy. Świadomi potrzeby współpracy ze wszystkimi środowiskami, pragniemy popularyzować wiedzę o chlubnych kartach historii województwa lubelskiego, a także wzmacniać we wspólnotach lokalnych poczucie dumy z własnej tożsamości” – czytamy w uchwale Sejmiku ustanawiającej rok 2024 „Rokiem Jubileuszu 550-lecia Województwa Lubelskiego”.
List do uczestników gali wystosował prezydent Andrzej Duda.
„Dziękuję za Państwa zaangażowanie we współczesne sprawy regionu. Dziękuję też za pielęgnowanie pamięci o ludziach i wydarzeniach, które kształtowały dzieje Lubelszczyzny i całej Rzeczypospolitej. Cieszę się, że ubiegłoroczne obchody dały sposobność do przypomnienia, jak wiele doniosłych wydarzeń decydujących o losach naszej Ojczyzny rozgrywało się właśnie tutaj – w Lublinie i innych miastach regionu” – napisał Prezydent RP.
Wśród odznaczonych pamiątkowymi medalami z insygniami województwa znaleźli się naukowcy, samorządowcy, regionaliści, przedstawiciele władz, duchowieństwa i krajoznawcy, którzy reprezentowali instytucje wyróżniające się w regionie.
Transmisja z gali dostępna poniżej.
Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej, nazywanej Matką Jedności i Królową Podlasia, znajduje się na trasie Szlaku Renesansu Lubelskiego. Kościół pw. św. Anny został wzniesiony w latach 1629–1635 w stylu późnego renesansu, w miejscu wcześniejszego, drewnianego kościoła z 1599 r. Według legendy w XVII w. potomek możnego miejscowego rodu Mikołaj Sapieha został uzdrowiony w trakcie mszy św. odprawianej przez papieża Urbana VIII przed obrazem Matki Bożej Gregoriańskiej w Watykanie. Ponieważ nie uzyskał zgody papieża na wywiezienie obrazu do Polski, wykradł go i zmyliwszy papieskie pogonie przywiózł do Kodnia 15 września 1631 r. W 1709 r. papież Klemens XI wydaje bullę ustanawiającą kościół św. Anny kolegiatą. Po koronacji obrazu Matki Bożej koronami papieskimi w roku 1723 Kodeń stał się Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. W 1875 r., kiedy wojska carskie zajmowały kodeński kościół na cerkiew, obraz został wywieziony na Jasną Górę. Powrócił do Kodnia w 1927 r., kiedy to opiekę nad kodeńskim sanktuarium powierzono Zgromadzeniu Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. W 1973 r. uzyskał tytuł bazyliki mniejszej. Historia obrazu i sanktuarium została zekranizowana w filmie „Błogosławiona wina” (2015). Aktualnym przełożonym i kustoszem sanktuarium jest o. Krzysztof Borodziej OMI.
tekst: Michał Jóźwiak
zdjęcia: Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej
Z listów św. Eugeniusza
10 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
10 stycznia 2025
Ukraina: pamiętam poranek wybuchu wojny
9 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
9 stycznia 2025