Warszawa: 25 lat posługi oblatów u sióstr wizytek

Z kościołem wizytek pod wezwaniem Opieki św. Józefa Oblubieńca Niepokalanej Bogurodzicy Maryi w Warszawie bardzo związany był ks. Jan Twardowski. Wielokrotnie odprawiane przez niego msze św. były koncelebrowane przez oblatów, którzy z czasem zaczęli być coraz bardziej obecni w życiu warszawskiej wspólnoty sióstr.

15 stycznia 2025

O początkach obecności misjonarzy oblatów u sióstr wizytek na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie opowiedział o. prof. Jarosław Różański OMI.

„Początek stałej współpracy miał miejsce 25 lat temu, gdy oblaci ze wspólnoty warszawskiej zaczęli towarzyszyć księdzu Janowi Twardowskiemu w odprawianiu mszy świętej o godzinie 10.00. Z kościołem sióstr wizytek związana była pewna grupa księży, m.in. ks. prof. Tadeusz Gogolewski, któremu również oblaci zaczęli pomagać w posłudze duszpasterskiej – opowiada oblat.

Ks. Jan Twardowski, fot. Mariusz Kubik/wikimedia cc

Jak wspomniał ojciec profesor, jeszcze przed rokiem 2000 niektórzy oblaci posługiwali w kościele wizytek (m.in. był to o. Roman Tomanek OMI). Jednak stała współpraca nawiązała się właśnie w roku 2000, gdy oblaci zaczęli odprawiać msze św. w dni powszednie.

„Naturalnie ta pomoc nie ograniczała się do odprawiania mszy św. w tygodniu i w niedziele. Oblaci pomagali również w głoszeniu kazań i w spowiedzi niedzielnej, a także adwentowej i wielkopostnej” – opowiada o. prof. Jarosław Różański OMI. „W 2003 roku zostałem spowiednikiem sióstr i jestem nim od ponad 20 lat” – dodaje oblat.

Jarosław Różański OMI. fot. Michał Jóźwiak/misyjne.pl

Również w roku 2003 zmarł wspomniany już ks. prof. Tadeusz Gogolewski. Odprawiana przez niego msza św. o godz. 17.00 została wtedy powierzona warszawskiej wspólnocie misjonarzy oblatów. Po śmierci ks. Jana Twardowskiego w roku 2006 oblaci zaczęli odprawiać również msze św. o godzinie 10. W tym samym roku powierzone zostało im również sprawowanie liturgii paschalnej i mszy w okresie Bożego Narodzenia.

Dom Zakonny oblatów w Warszawie, fot. z arch. Pawła Gomulaka OMI

Obecnie ojcowie oblaci ze wspólnoty warszawskiej codziennie odprawiają msze święte o godz. 7.30, a w niedzielę także o 10.00 i 17.00. Podczas mszy niedzielnych o godz. 9.00, 11.00, 12.00 oblaci mają dyżur w konfesjonale. Od roku 2022 apostolskim asystentem zakonnym klasztoru wizytek jest o. Robert Wawrzeniecki OMI. Na mocy dekretu Kongregacji ds. Instytutów Życia Konsekrowanego i Stowarzyszeń Życia Apostolskiego jego posługa zakłada przede wszystkim przyczynianie się do formacji mniszek i towarzyszenie zarządowi w zarządzaniu klasztorem i w rozwiązywaniu ważniejszych problemów.

Kościół wizytek na obrazie Canaletta, fot. Bernardo Bellotto/wikimedia cc

Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej przybyli oficjalnie do Warszawy w 1975 r., choć wcześniejsze próby założenia domu oblackiego trwały od roku 1951. W 1975 r. oficjalnie zakupiono budynek na warszawskiej Ochocie. Wcześniej, przed wojną, należał do arystokratycznej rodziny, która po wojnie wyjechała do Anglii, a po niej zniszczoną willę otrzymał od władz przedwojenny budowniczy Gdyni, architekt Stanisław Odyniec Dobrowolski, jako nagrodę za odbudowę gmachu sejmu. Dom wyremontował w latach 194749 według własnego projektu. Po zakupie nieruchomości przez oblatów rozpoczął się remont. W lutym 1980 r. dom zakonny został oficjalnie erygowany. Mieszkający tu oblaci są zaangażowani w działalność naukową jako studenci i profesorzy UKSW. Ich szczególnym zaangażowaniem jest gościnność względem oblatów przybywających czy udających się na misje lub załatwiających sprawy urzędowe w stolicy. Posługują duszpastersko i rekolekcyjnie w parafiach, są kapelanami sióstr i szpitala. Aktualnym przełożonym domu jest o. prof. UKSW Wojciech Kluj OMI. 

 

Antoni Jezierski

Kościół wizytek, fot. Adrian Grycuk/ wikimedia cc