Kodeń – Spotkanie braci zakonnych misjonarzy oblatów MN

This is a custom heading element.

16 marca 2016

W klasztorze i sanktuarium w Kodniu trwa spotkanie braci zakonnych Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej.

Sesja formacji ustawicznej braci, odbywa się co dwa lata. W tym roku trwa od 14 do 16 marca. Wśród obecnych prawie trzydziestu braci są również ci, którzy posługiwali w przeszłości w naszym sanktuarium kodeńskim. Na spotkaniu obecny był o. Antoni Bochm – prowincjał, który wygłosił kazanie o ważności posługi brata zakonnego.

Formacja brata zakonnego, w zgromadzeniu oblatów, polega na wnikliwym rozeznawaniu swojego powołania oraz na pogłębianiu relacji z Jezusem. – „Po nowicjacie bracia pogłębiają zrozumienie własnego powołania. W tym celu otrzymają wymaganą formację zawodową oraz doktrynalną i pastoralną, odpowiednią do ich pracy i posługi. Dzięki temu będą mogli dawać świadectwo mocnej wiary oraz kompetentnej i bezinteresownej posługi, zarówno w swej wspólnocie, jak i poza nią. W swym życiu modlitewnym bracia będą dążyć do intymniejszego poznania Chrystusa, Słowa Wcielonego, aby móc Go rozpoznać w życiu tych, którzy cierpią, a przede wszystkim w świecie ubogich” (R 67) – czytamy w Konstytucjach i Regułach zgromadzenia.

Zasadniczym powołaniem oblackich braci zakonnych jest głoszenie Ewangelii w na krańcach świata. Tam, gdzie Noniwa o Chrystusie jeszcze nie dotarła ich posługa jest szczególnie istotna. Dotyczy nie tylko głoszenia Słowa Bożego, ale też innych, bardzo przyziemnych, zadań. – „Bracia uczestniczą w misyjnym dziele budowania Kościoła w świecie, szczególnie tam, gdzie Słowo Boże jest głoszone po raz pierwszy. Ponieważ są posłani przez Kościół, ich usługi techniczne, zawodowe i pastoralne, tak samo jak świadectwo ich życia, stanowią posługę ewangelizacyjną” (R 7c).

– „Bracia oblaci mają udział w jedynym kapłaństwie Chrystusa. Są wezwani, aby na swój sposób współpracować w pojednaniu wszystkiego w Nim (por. Kol 1, 20). Przez swoją konsekrację zakonną dają świadectwo życia całkowicie inspirowanego Ewangelią” (R 7c).

Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej to renesansowy kościół z I połowy XVII w., wybudowany dzięki fundacji Mikołaja Sapiehy. W świątyni znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Gregoriańskiej. Obecnie to jedno z najbardziej znanych sanktuariów maryjnych w Polsce.

OMI/Kodeń