Święty Krzyż – Premier Gliński z wizytą na Świętym Krzyżu

This is a custom heading element.

6 kwietnia 2016

Wczoraj w godzinach wieczornych gościem świętokrzyskiej bazyliki i klasztoru na Świętym Krzyżu był wicepremier i minister kultury prof. Piotr Gliński.  Na zakończenie swojej wiztyty na ziemi świętokrzyskiej premier odwiedził najstarsze polskie sanktuarium i stolicę duchową regionu świętokrzyskiego. Panu premierowi towarzyszyli parlamentarzyści ziemi świętokrzyskiej na czele z posłem Krzysztofem Lipcem oraz z panią wojewodą świętokrzyską Agatą Wojtyszek.

Wizyta ministra Glińskiego na Świętym Krzyżu rozpoczęła się od powitania przez gospodarzy sanktuarium świętokrzyskiego – Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej: superiora o. Zygfryda Wiechę OMI, rektora bazyliki o. Dariusza Malajkę OMI, mistrza nowicjatu o. Krzysztofa Jamrozego OMI oraz o. Sławomira Dworka OMI. Następnie pan premier zszedł do krypty bendyktyńskiej i Jeremiego Wiśniowieckiego, które mieszczą się pod bazyliką świętokrzyską. Później podziwiał widoki z platformy widokowej odbudowanej wieży kościelnej. Następnie wziął udział w krótkim nabożeństwie ku czci relikwii Drzwa Krzyża Świętego, które poprowadził o. Dariusz Malajka OMI, rektor świętokrzyskiej bazyliki. Na zakończenie zarówno pan premier jak i towarzyszące mu osoby uczciły relikwie Chrystusowego Krzyża przez ucałowanie.

Następnie pan minister zwiedzał klasztor Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Pytany o przyszłość Świętego Krzyża powiedział:  – Rozmawialiśmy o tym z ministrem środowiska. Podjąłem już kilkanaście decyzji, dotyczących budowy albo tworzenia nowych instytucji i przeznaczenia na nie pieniędzy z budżetu. Finalizujemy kwestię muzeum w Wiślicy. Dzięki temu będzie możliwość szybkiego finansowania i uratowania tamtejszych zabytków. Myślę, że zmiany, które są potrzebne na Świętym Krzyżu też będą szybko zrealizowane.

Trwające prawie trzy godziny spotkanie premiera Glińskiego na Świętym Krzyżu zakończyło się spotkaniem przy wspólnym stole ze wspólnotą zakonną Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalnej. Ze Świętego Krzyża minister powrócił do Warszawy.

Święty Krzyż to najstarsze polskie sanktuarium. Przechowywane są w nim Relikwie Drzewa Krzyża Świętego. Opactwo benedyktyńskie założył tu Bolesław Chrobry w 1006 r. Obecnie opiekę nad nim sprawują Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej.

OMI/ Święty Krzyż