Prawie dokładnie rok temu, 8 kwietnia 2017 roku, ruszyła nowa wersja strony polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów MN – www.oblaci.pl! Dziś wigilia małego jubileuszu, a to zawsze czas łaski. Rzeczywiście błogosławieństwa Bożego nie brakuje nawet w tak – wydawałoby się – technicznym wymiarze, jak tworzenie internetowego wizerunku naszego zgromadzenia. Wszystko to jednak ma służyć lepszej odpowiedzi na potrzeby współczesnego świata i ludzi.

Nowa witryna to nowy wygląd, funkcje, czytelne menu i strona główna, dla której punktem wyjścia jest nasz charyzmat przedstawiony na sześciu “kafelkach”. Jubileusz nie dotyczy jednak tylko samej strony internetowej, bowiem prace odbywają się bardzo szeroko na wielu polach. Warto przy tej okazji wspomnieć, co dzieje się już od roku w ramach realizowanych prac.

1) Identyfikacja wizualna OMI – to duży proces związany z graficznym ukazywaniem prowincji. Zgodnie z decyzją ojca prowincjała z radą prowincjalną uruchomiony został proces wdrażania nowej identyfikacji wizualnej, a w tym nowe logo, materiały promocyjne, kolorystyka, wspomniane wyżej kafelki i wiele innych elementów. Pierwszym miejscem wdrożenia nowej identyfikacji była właśnie strona oblaci.pl, ale po niej także inne strony oblackie, czy drukowane materiały np. w Sekretariacie Powołań naszej prowincji. Samo przygotowanie identyfikacji wizualnej trwało wiele miesięcy i poprzedziło znacznie uruchomienie nowej wersji oblaci.pl.

2) Strony oblackich domów i parafii – wraz z uruchomieniem oblaci.pl rozpoczął się proces odświeżania i ujednolicania wyglądu stron naszych domów oraz chętnych do tego parafii. W trakcie minionego roku utworzonych zostało 15 podstron (w tym 10 dla placówek, 1 dla dzieła Sekretariatu Powołań, 3 dla projektów rewitalizacyjnych realizowanych w prowincji i strona www.elzbietanska.pl)

3) Modernizacja techniczna – poza wizualnym retuszem od roku trwają prace techniczne na zapleczu, które mają poprawić pozycjonowanie stron oraz ich bezpieczeństwo. W tym celu uruchomione zostały profesjonalne narzędzia i serwery, dzięki którym można lepiej porządkować techniczne aspekty obecności w internecie. Owocem tych zmian jest też bieżący monitoring usług i płynące z tego statystyki, które pozwalają lepiej reagować na potrzeby i zagrożenia internetu.

4) Mobilność – znacząco poprawiona została obecność oblacka w urządzeniach mobilnych, jak smartfony, tablety czy laptopy. Wszystkie uruchamiane strony internetowe są responsywne, czyli dostosowują się do wymiarów różnych urządzeń. Ponadto w przyszłości planowane są uruchomienia aplikacji oblackich, nad którymi prace już trwają. Mobilność idzie w parze z wzrostem poziomu bezpieczeństwa, co zawsze stanowi wyzwanie przy stałym dostępie naszych urządzeń do sieci internetowej.

5) Skrzynki e-mail – jednym z elementów wspomnianej identyfikacji wizualnej są czytelniejsze adresy e-mail dla wszystkich oblatów oraz nowe skrzynki funkcyjne dla superiorów, proboszczów, czy ekonomów domów. W sumie założonych i skonfigurowanych zostało prawie 400 nowych skrzynek pocztowych! Dzięki nowoczesnemu systemowi oblaci na bieżąco informowani są o najważniejszych sprawach przy pomocy specjalnego newslettera.

6) Myślenie medialne – jednocześnie ruszył proces zwiększania świadomości medialnego i internetowego oddziaływania. Zadane zostały ważne pytania o wizerunek i sposób współpracy z mediami, obecności w mediach społecznościowych, powołana została Oblacka Komisja Medialna do konsultacji w tego typu sprawach. To ważne kroki, które uruchamiają proces zmian nie tylko w naszej prowincji, ale i w zgromadzeniu i całym Kościele.

7) Platforma oblaci.net – zaplanowano i wstępnie nakreślono ramy tworzenia specjalnej platformy wewnętrznej dla oblatów, gdzie po zalogowaniu mieliby dostęp do swojej poczty elektronicznej, dokumentów wewnętrznych czy pomocy technicznej i wsparcia. Premiera tej platformy jeszcze przed nami.

 

Coraz częściej mówi się o internecie jako nowym kontynencie ewangelizacji. To rzeczywiście przestrzeń do “zasiedlenia”. Chodzi o misję bycia wszędzie tam, gdzie ludzie tego potrzebują. Ufamy, że św. Eugeniusz de Mazenod, wizjoner swoich czasów, współcześnie także promowałby tę drogę. Dziękujemy Panu Bogu za pomoc w tych dynamicznych zmianach naszych czasów.

A tak zapowiadaliśmy nową stronę rok temu: www.oblaci.pl/2017/04/08/nowe-oblicze-www-oblaci-pl/

kz