Spotkania świąteczne Przyjaciół Misji oblackich
Przyjaciele Misji wspierają misje oblackie.
W pierwszych tygodniach nowego roku oblaci posługujący w Prokurze Misyjnej spotykają się z grupami Przyjaciół Misji, rozsianymi po całej Polsce. To drugie płuco naszej posługi, dzięki któremu możemy głosić Ewangelię na wszystkich kontynentach. Wspierają nasze dzieło przede wszystkim swoją modlitwą, poświęceniem oraz wspomagają misje oblackie materialnie.
Obra – Wyższe Seminarium Duchowne
Spotkanie rozpoczęło się Mszą świętą w kościele filialnym pw. św. Walentego. Przewodniczył jej oraz kazanie wygłosił prowincjał, o. Paweł Zając OMI. Koncelebransami byli m.in. dyrektor Prokury Misyjnej, o. Marian Lis OMI, a także superior WSD, o. Józef Wcisło OMI. Po zakończonej Eucharystii wszyscy udali się do sali na poczęstunek oraz wspólne śpiewanie kolęd. Panowała miła, rodzinna atmosfera. Humory dopisywały, a serdecznym rozmowom nie było końca.
Markowice k. Inowrocławia
Rozpoczęło się ono Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej Markowickiej (w której kiedyś posługiwali oblaci). Eucharystii przewodniczył o. Marian Lis OMI, a słowo Boże wygłosił o. Mariusz Bosek OMI. Prokurę Misyjną reprezentowała również s. Franciszka, którą przybyli mogli poznać osobiście. Spotkanie wigilijne przy obficie zastawionym stole miało miejsce po raz pierwszy poza Markowicami, w Wymysłowicach. Uczestniczyło w nim około 100 osób z grona Przyjaciół Misji z Janikowa, Markowic, Inowrocławia i Sławska Wielkiego, w tym ks. Antoni Michalak, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa z Janikowa. Po dzieleniu się opłatkiem i składaniu życzeń, nastąpiła część kolędowa ze specjalnie dobranymi, tradycyjnymi polskimi kolędami wraz z przedstawieniem ich krótkiej historii. Śpiewom towarzyszył zaproszony zespół muzyczny. Swój czas miały także dzieci, które prezentowały swoje umiejętności muzyczne na przyniesionych przez siebie instrumentach.
Poznań
Siedlce
Katowice i Lubliniec
Kilkudziesięcioosobowa grupa Przyjaciół Misji uczestniczyła w spotkaniu opłatkowym w Katowicach. Wszystko rozpoczęło się Mszą św. o godz. 15.00, po której nastąpiło dzielenie się opłatkiem oraz rozmowa o bieżących sprawach misyjnych. Animację prowadzili: o. Marian Lis, o. Mariusz Bosek i s. Franciszka. Obecny był również referent misyjny, odpowiedzialny za tę grupę Przyjaciół Misji – o. Sławomir Matoryn. W spotkaniu wzięli też udział rodzice i bliscy krewni oblatów z Katowic i Tychów.
Na dużym zbiorowym zdjęciu widać m.in: rodziców brata Adama Petelczyca z Tychów, mamę oo. Osieckich (jeden jest misjonarzem u Eskimosów, a drugi pracuje w Polsce), mamę o. Mirosława Skrzydły, siostrę o. Andrzeja Knopa (pracującego w Stanach Zjednoczonych), mamę i ciocię o. Krzysztofa Machelskiego (pracującego na Ukrainie). A także o. Sławomira Matoryna, o. Mariana Lisa i s. Franciszkę.
Na małym grupowym zdjęciu stoją: mama i ciocia o. Krzysztofa Machelskiego, mama o. Skrzydły, mama oo. Osieckich, rodzice o. Adama Biedrońskiego, o .Marian, a siedzi o. Mariusz, siostra o. Andrzeja Knopa.
Również w Lublińcu odbyło się spotkanie Przyjaciół Misji. Rozpoczęło się ono modlitwą różańcową o godz. 9:30, prowadzoną przez brata Sebastiana Jankowskiego OMI, misjonarza posługującego na Ukrainie. Następnie została odprawiona Msza św., której przewodniczył o. Wiesław Chojnowski. Był również obecny o. proboszcz Waldemar Janecki OMI oraz opiekun Przyjaciół Misji Oblackich w Lublińcu o. Adam Hetman OMI. Po zakończonej Eucharystii wszyscy spotkali się w auli parafialnej, gdzie była okazja do złożenia sobie życzeń świątecznych, połamania się opłatkiem, śpiewu kolęd oraz poczęstowania się czymś słodkim. Ten czas w sposób szczególny ubogacił brat Sebastian, który opowiedział o swojej posłudze pośród najbardziej ubogich na Ukrainie. W spotkaniu opłatkowym wzięło udział około siedemdziesięciu Przyjaciół Misji Oblackich.
Tychy i Lisowice
U św. Rodziny w Tychach było bardzo misyjnie, gdyż całe Tychy przeżywały „nalot” misjonarzy z Ukrainy, którzy w wielu parafiach głosili Słowo Boże i prosili o wsparcie dla swoich wspólnot. Podczas niedzielnych mszy animację misyjną prowadził ks. Siergiej z parafii pw. św. Michała Archanioła ze Lwowa. Był on też obecny na spotkaniu opłatkowym Przyjaciół Misji oblackich, gdzie dzielił się problemami kościoła ukraińskiego. Wzbudziło to duże zainteresowanie, pojawiło się wiele pytań dotyczących sytuacji na Ukrainie i życia zwykłych ludzi. Nie zabrakło też rozmowy na temat sytuacji kościoła prawosławnego, w związku z propozycjami utworzenia autokefalii Ukraińskiego Kościoła Prawosławnego. Spotkanie ubogacił ks. proboszcz Adam Pukocz, który swoją grą na gitarze podtrzymywał wspólny śpiew kolęd. Był też czas na bieżące sprawy misyjne, które przekazywał o. Mariusz Bosek. Pojawiło się pytanie o powołania oblackie… w Polsce liczba jest ostatnio stała – co roku około 10 kandydatów wstępuje do nowicjatu oblackiego. Są też klerycy z Białorusi, z Ukrainy, co czyni je w pewnym sensie seminarium międzynarodowym. Przyszły również prośby o przyjęcie na studia 4 kandydatów z Kamerunu i z RPA.
Wielkie zainteresowanie wzbudziła, opowiedziana przez o. Mariusza, historia o. Mikołaja pochodzącego z Czadu, a pracującego w Kamerunie. Jest on pierwszym Afrykańczykiem, który ukończył oblackie seminarium w Obrze. Ks. Siergiejowi w ramach pomocy misyjnej zostały przekazane przybory szkolne zebrane w jednej z tyskich szkół.
W Lisowicach natomiast animację misyjną prowadził o.Wiesław Chojnowski. Gościem specjalnym był barat Sebastian Jankowski z Ukrainy, który z konieczności przebywa w Polsce, w celu odnowienia wizy.
Przyjaciele Misji Oblackich – wspierają dzieło ewangelizacji, prowadzone przez nasze zgromadzenie. Mają udział w dobrach duchowych Zgromadzenia, otaczani są wdzięczną modlitwą całej rodziny oblackiej, mogą również zyskiwać odpusty zupełne pod zwykłymi warunkami w dniu przyjęcia do stowarzyszenia oraz w święta maryjne. Do wspólnoty Przyjaciół Misji można zapisać się TU
(pg)
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024