Parafia NMP Królowej Pokoju we Wrocławiu stała się kolejnym przystankiem w trwającej peregrynacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Kopia słynnego maryjnego wizerunku z Podlasia odwiedza oblackie placówki w Polsce, w ramach przygotowań do obchodów 100-lecia przybycia Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej do naszej ojczyzny.

Uroczystości peregrynacyjne trwały trzy dni. Rozpoczęły się w piątkowy wieczór  15 lutego 2019 roku, kiedy to miało miejsce uroczyste przywitanie obrazu w parafii na wrocławskich Popowicach. O szczególną oprawę zatroszczyli się m.in. harcerze, którzy z pochodniami w ręku witali Matkę Bożą w cudownym wizerunku, a także trzymali przy nim wartę. Eucharystia powitania odbyła się przy oprawie muzycznej i zaangażowaniu Wspólnoty Rodzin Katolickich „Umiłowany i umiłowana”. W czasie tego pierwszego spotkania z Kodeńską Panią odnowiono przyrzeczenia małżeńskie.

Na noc obraz został przeniesiony do klasztornej kaplicy, gdzie towarzyszył oblackiej wspólnocie w rozpoczynającym się dniu skupienia, jaki poprzedzał 193 rocznicę zatwierdzenia przez Stolicę Apostolską zakonnej reguły życia oblatów. Wspólnotowa refleksja zakończyła się w sobotę wieczorem, kiedy została odprawiona uroczysta Eucharystia. Koncelebra pod przewodnictwem wikariusza prowincjalnego, o. Sławomira Dworka OMI, zgromadziła przy ołtarzu aż 12 oblatów, którzy odnowili swoje śluby zakonne. Dla niektórych spośród nich obecność Matki Bożej Kodeńskiej była szczególnie wymowna, gdyż to właśnie w Kodniu przeżywali swój nowicjat i właśnie tam przed wielu laty złożyli pierwsze śluby zakonne. Po Mszy Świętej odbyło się też nabożeństwo różańcowe. Niedziela 17 lutego zamykała peregrynację. Na koniec każdej Mszy Świętej został odmówiony akt oddania Matce Bożej Kodeńskiej. Maryjne uroczystości, w jakich liczny udział wzięli parafianie i goście z Wrocławia i okolic, zakończyły się popołudniowym czuwaniem i wieczorną Eucharystią, w czasie której pożegnano obraz.

„Bóg zapłać” wszystkim, którzy przyczynili się do przeżycia i uświetnienia całej peregrynacji. Szczególne podziękowania dla o. Włodzimierza Jamrochy OMI, który głosił kazania i animował przebieg uroczystości. To właśnie on, wraz z br. Adamem Makarewiczem OMI, przywiózł do Wrocławia obraz Matki Bożej Kodeńskiej. Za wszelkie łaski i owoce tego wyjątkowego czasu peregrynacji, przede wszystkim zaś za okazję do odnowienia się w pobożności maryjnej, Bogu niech będą dzięki.

 

 

 

 

 

 

(o. Adrian Kotlarski OMI/zdj. Tomasz Lewandowski)