Obra: Dlaczego nagle seminarium się powiększyło?
This is a custom heading element.
Od pewnego czasu w obrzańskim seminarium jest więcej współbraci w pierwszej formacji. Najpierw byli to scholastycy z Zimbabwe i Republiki Południowej Afryki, a ostatnio do wspólnoty dołączyli oblaci z Kamerunu i Nigerii.
Urodziłem się w Harare w Zimbabwe. Zgromadzenie poznałem przez swojego znajomego. Wstąpiłem do oblatów w 2013 r. Po dwuletnim prenowicjacie, miałem rok nowicjatu. Swoje pierwsze śluby zakonne złożyłem w 2016 r.. Następnie rozpocząłem formację seminaryjną w Scholastykacie św. Józefa w Republice Południowej Afryki. Tam przez trzy lata studiowałem filozofię. Obecnie jestem w Polsce.
Kl. Emmanuel OMI
Urodziłem się w 1994 r. w Johannesburgu, a konkretnie w Soweto. Pochodzę z parafii pw. św. Filipa Neri, w archidiecezji Johannesburg. Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej poznałem za pośrednictwem mojego przyjaciela. Dał mój numer telefonu o. Bonga Majoli OMI. On też zaprosił mnie na warsztaty powołaniowe. Doświadczenie tych warsztatów wpłynęło na moją decyzję o wstąpieniu do oblatów. Nowicjat rozpocząłem w 2016 r. Wcześniej miałem dwuletni prenowicjat. Pierwszą oblację złożyłem w 2017 r. w parafii pw. św. Augustyna w Germiston, w Republice Południowej Afryki. Następnie studiowałem filozofię w Scholastykacie św. Józefa w Cedarze (Republika Południowej Afryki).
Nazywam się Umunna Hydcisth Chinonso. Jestem Nigeryjczykiem, mieszkałem i dorastałem w stanie Ios Plateau w Nigerii. Oblatów Maryi Niepokalanej znam od 2015 roku. Odbyłem swój prenowicjat w latach 2016-2017, a następnie nowicjat w latach 2017-2018 w Kamerunie. Pierwsze śluby złożyłem 8 września 2018 r. Od tego czasu przygotowywałem się do przyjazdu do Polski. Uwielbiam się uczyć, oglądać filmy i grać w piłkę nożną. Cieszę się z towarzystwa moich współbraci, z którymi wędrujemy za Chrystusem.
Kl. Douglas OMI
Nazywam się Tsowa Meli Belly Douglas. Jestem Kameruńczykiem z plemiona o nazwie Bamileke. W tym roku skończę 25 lat. Mam siedmioro rodzeństwa: 2 siostry i 5 braci. Moi rodzice wciąż żyją. Nazwa plemienia to Mbouda, a moja wioska Bangang. Z oblatami spotkałem się w 2015 r. za pośrednictwem moich księży z parafii, która nie jest prowadzona przez oblatów. Od tego czasu zainteresowałem oblatami i jeszcze przez jeden rok kontynuowałem naukę. Po tym roku zostałem przyjęty do prenowicjatu w północnej części Kamerunu, a potem do nowicjatu w Ngaoundere w regionie Adamawa. Moje pierwsze śluby złożyłem w dniu 08.09.2018. Dzięki Bożej łasce, zostałem wysłany do rodziny oblatów w Polsce, aby kontynuować studia. Jestem tu i dziękuję Bogu za bycie w oblackiej rodzinie. Moje hobby to piłka nożna i spacery.
Nasi współbracia z Afryki odbywają w Polsce staż pastoralny, podczas którego mają okazję poznać naszą mentalność, jak również posługę oblatów w europejskim kontekście. Część z nich pozostanie w Polsce, aby kontynuować formację zakonno-intelektualną. Serdecznie ich witamy i życzymy dobrego pobytu we wspólnocie Wyższego Seminarium Duchownego w Obrze.
(pg/fot. Obra OMI, Poznań OMI)
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024