1 maja 2019

This is a custom heading element.

1 maja 2019

JÓZEF AMBROŻY VINCENS OMI

Nasza chronologiczna lektura listów Eugeniusza prowadzi nas do osoby ojca Józefa Ambrożego Vincensa, który był ważną postacią w annałach zgromadzenia.

W wieku 27 lat w Aix-en-Provence został wyświęcony na kapłana. Przyglądając się misji oblatów w mieście poczuł powołanie do życia oblackiego, wstąpił do nowicjatu i w 1834 roku złożył śluby. Został wysłany do sanktuarium Notre Dame de l’Osier, gdzie pozostanie przez 20 lat.

Yvon Beaudoin mówi nam:

  Wspólnotą tchnęła życie w maryjne sanktuarium i głosiła misje w diecezji. Ojciec Vincens zazwyczaj był szefem jednej z grup misjonarzy. Jednocześnie latem był dyrektorem pielgrzymek, zimą zaś niezmordowanym misjonarzem. 

W tym okresie założył Zgromadzenie Oblatek Maryi Niepokalanej. Ułożył Reguły, wyznaczając mu za cel osobiste uświęcenie, istotne dzieło rekolekcji, troskę o pielgrzymów, przyjmowanie gości itp. W 1868 roku to zgromadzenie połączyło się z Siostrami Świętej Rodziny z Bordeaux. W ciągu swojego życia był także mistrzem nowicjuszów i Asystentem Generalnym.

Ojciec Fabre napisał: Nie jesteśmy w stanie podać liczby parafii, w których ewangelizował czy to w ciągu dziesięciu lat, gdy był pierwszym radnym ojca Guiguesa, czy też przez kolejne dziesięć, gdy był superiorem. Sam Bóg zna dobro, którego dokonał Jego pokorny sługa, który potrafił wykorzystać talenty, jakie dał mu Ojciec rodziny.

Biskup de Mazenod uważał go za bardzo dobrego misjonarza, których pragnął dla zgromadzenia. Ojciec Fabre napisał na ten temat: Przewielebny Ojciec Vincens odznaczał się łatwością mówienia w języku ludzi. Zawsze dbający o styl, zawsze mistrz swoich myśli i sposobu wyrażania się potrafił jednocześnie pouczać nieoświecone dusze i zaciekawić inteligencję elit. Przemawiając z prostotą i zdumiewającą jasnością natychmiast porywał swoich słuchaczy i szybko doprowadzał ich do przyjęcia jego przekonań. Uderzało w nim przede wszystkim głębokie przekonanie tego, co mówił, jego miłość do głoszonych prawd

 

Zobacz artykuł w Słowniku Historycznym OMI: https://www.omiworld.org/fr/lemma/vincens-joseph-ambroise-fr/