Radio Kielce: „Nie chcemy budować żadnego pomnika. Jeszcze bardziej zaangażujemy się w pomoc osobom ubogim i oddalonym od Kościoła”

This is a custom heading element.

9 marca 2020

Gościem radiowego bloku „Rozmowa dnia” w Radio Kielce był Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej – o. Paweł Zając OMI. Audycja dotyczyła obchodzonego jubileuszu 100-lecia obecności oblatów w Polsce. Ojciec Zając dzielił się życiem i perspektywami prowincji zakonnej:

Z okazji naszego jubileuszu nie chcemy budować żadnego pomnika. Natomiast jeszcze bardziej zaangażujemy się w pomoc osobom ubogim i oddalonym od Kościoła – powiedział na antenie prowincjał.

Fot. Robert Felczak / Radio Kielce

Wspominając początki istnienia Polskiej Prowincji, wskazywał na dobro, jakie dokonuje się nie tylko z okazji roku jubileuszowego – oblaci nieustannie głoszą Ewangelię w Polsce i poza jej granicami, kierując swoje kroki ku ubogim i ludziom oddalonym od wspólnoty Kościoła. W obchody 100-lecia obecności oblatów w Polsce wpisały się również dzieła, które powstają w wielu miejscach naszego kraju – wskazał m.in. na działające i powstające domy pobytu dziennego dla seniorów w Gorzowie Wielkopolskim i Siedlcach.

Misjonarze oblaci pomagają indywidualnym rodzinom, rozmaitym instytucjom w kształceniu młodzieży. Wspierają osoby bezdomne. Dużo takiego dobra już się dzieje. Teraz jeszcze podwoimy nasze działania – dodaje o. Paweł Zając OMI.

Nie zabrakło również zwrócenia uwagi na posługę w najstarszym polskim sanktuarium – klasztorze na Świętym Krzyżu:

Teraz, kiedy patrzymy na Święty Krzyż widzimy odnowiony klasztor, odbudowaną wieżę i czyste oraz zadbane wnętrza. Kiedyś było jednak inaczej. Prawie 100 lat temu, było to miejsce całkowicie zniszczone i zaniedbane. Pierwszym oblatom brakowało nawet wody – przypomniał prowincjał.

Patrząc na perspektywy rozwoju konwentu świętokrzyskiego, zaznaczył, że pragnie, aby nadal miejsce to służyło, przybywającym tutaj pielgrzymom.

(pg/Radio Kielce)