List Superiora Generalnego na uroczystość św. Eugeniusza
Dziękujemy za łaskę charyzmatu oblackiego, który jest autentycznym wyrazem Ewangelii
Drodzy bracia oblaci oraz siostry, bracia i młodzi żyjący charyzmatem oblackim,
Życie i charyzmat św. Eugeniusza nadal inspirują tysiące mężczyzn, kobiet i młodych ludzi ku dążeniu do świętości i do życia jako misjonarze na całym świecie. Obchodząc uroczystość św. Eugeniusza dziękujemy za łaskę charyzmatu oblackiego, który jest autentycznym wyrazem Ewangelii. W tym dniu świątecznym nosimy w naszych sercach i umysłach oblatów, którzy przeżywają bardzo trudne chwile. Pamiętamy w modlitwie o oblatach i ludności w Ukrainie, którzy cierpią z powodu wojny wywołanej przez Rosję. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspaniałomyślnie pomagają Ukrainie, a także za pomoc, którą bezpośrednio i stale organizują oblaci w Polsce.
W tym liście pisanym z okazji święta naszego Założyciela chciałbym zwrócić waszą uwagę na cztery ważne wydarzenia, które w Zgromadzeniu będą miały miejsce w bliskiej przyszłości. Pierwszym z nich będzie Tydzień modlitw o powołania oblackie przeżywany od uroczystości św. Eugeniusza do wspomnienia bł. Józefa Gerarda, czyli od 21 do 29 maja. Materiały i modlitwy na ten tydzień zostały przygotowane przez Komisję ds. Formacji działającą wewnątrz Administracji Generalnej. Są one dostępne w trzech językach i można je pobrać z naszej strony internetowej www.omiworld.org.
Tydzień modlitw o powołania oblackie jest wyrazem naszej wiary w Jezusowy nakaz modlitwy o robotników na Jego żniwo. Będziemy się modlić o różne powołania do naszej szerokiej oblackiej rodziny. Ten tydzień powołań przypomina nam również, że oprócz modlitwy winniśmy zaangażować się w zachęcanie i zapraszanie innych do rodziny oblackiej czy to w charakterze oblata-księdza lub oblata-brata, czy to w charakterze świeckiego współpracownika lub animatora oddanego osobom młodym.
Jestem wdzięczny wyższym przełożonym, którzy w swoich jurysdykcjach pielęgnują kulturę powołań i którzy do tej posługi wyznaczyli oblatów oddających się jej oddają w wymiarze pełnoetatowym i z pasją. Ich zadaniem jest animowanie i koordynowanie wysiłków podejmowanych w swoich jurysdykcjach oraz zachęcanie wszystkich jej członków do aktywnego uczestnictwa w animacji powołaniowej. Ponadto, co jest niezwykle ważne, potrzebny jest zespól oblatów i osób świeckich, którzy wspólnie modlą się i którzy w sposób twórczy opracowują wizję oraz sposoby zapraszania i towarzyszenia tym, których pociąga nasz charyzmat. Każdy oblat i świecki współpracownik jest odpowiedzialny za tę posługę.
Również jestem wdzięczny każdemu oblatowi, któremu wyższy przełożony powierzył tę najtrudniejszą misję; obyście byli napełnieni odwagą św. Eugeniusza! Przełożeni wyżsi i ich radni powinni udzielać pełnego wsparcia tym, którzy zostali wyznaczeni do prowadzenia duszpasterstwa powołań w swoich jurysdykcjach. Nie ma bowiem sensu mianowanie oblatów odpowiedzialnych za duszpasterstwo powołaniowe i pozostawienie ich samych sobie, bez stałego wsparcia i zainteresowania ze strony przełożonych.
Chciałbym teraz zwrócić uwagę na drugie wydarzenie – Drugi Kongres Świeckich Stowarzyszonych (2OLAC = 2nd Oblate Lay Associations Congress; skrótu tego używają organizatorzy we wszystkich swoich komunikatach). Kongres zalecony przez Kapitułę Generalną 2016 r. został oficjalnie zainicjowany podczas międzykapitulnego spotkania w Obrze, w Polsce, w roku 2019. Od 3 lat trwają więc przygotowania do spotkania kongresowego. Niestety problemy związane z COVID zmusiły do przełożenia Kongresu, ale wielki entuzjazm, zainteresowanie, solidarność i radość z tego ogólnoświatowego spotkania oblatów zostały utrzymane.
Bartosz Madejski OMI: “Pewnie jakoś dalibyśmy sobie rade bez świeckich, ale… zadusilibyśmy się we własnym sosie”
Od 2OLAC, który odbędzie się 27, 28 i 29 maja br., dzieli nas już zaledwie niewiele czasu. Można będzie go śledzić za pośrednictwem Internetu w językach angielskim, francuskim i hiszpańskim. Jego przygotowanie przypomniało proces synodalny, w którym uczestniczyły setki oblatów i świeckich z całego świata. Brali oni udział w warsztatach, sesjach dzielenia się i zgłaszali różnego rodzaju pomysły, możliwości i marzenia dotyczące życia oblackim charyzmatem. Kongres przyniesie wiele wspaniałych historii i nowych pomysłów. Nie przegapcie tego! Już teraz na stronie www.omioikia.org można znaleźć najnowsze informacje na ten temat.
Trzecim wydarzeniem, do którego przygotowuje się Zgromadzenie jest 200-lecie Oblackiej Madonny. 15 sierpnia 1822 r. nasz ojciec Założyciel miał niezwykłe doświadczenie obecności Maryi, które opisał w liście do o. Tempiera tego samego dnia: Niech mi będzie wolno opowiedzieć ojcu o wielkiej pociesze, jakiej doznałem tego pięknego dnia poświęconego Maryi, naszej Królowej. To szczególne doświadczenie upewniło go, że jego mała grupa misjonarzy cieszy się obietnicą bardzo wielkich cnót i że będą mogli dokonać niezmiernego dobra. Maryja nadal uśmiecha się do nas i błogosławi nam w naszych dzisiejszych wyzwaniach misyjnych. W tym roku zachęcajmy się do pielgrzymowania do sanktuariów maryjnych. Pielgrzymka daje możliwość spotkania ludzi świeckich i młodych, daje okazję na lepsze poznanie się i wspólne pogłębienie charyzmatu.
Dzień 15 sierpnia przypada w tym roku w poniedziałek. W niedzielę 14 sierpnia lub w poniedziałek, w odpowiednim czasie, wspólnoty oblackie mogą zorganizować uroczyste spotkania rodzin oblackich. Może to być czas modlitwy (Eucharystia lub Różaniec), dzielenia się wiarą i doświadczeniem życia charyzmatem oblackim, dzielenia się naszymi nadziejami na przyszłość, sposobami zapraszania innych do poznania naszego oblackiego charyzmatu; można poruszyć temat nadchodzącej Kapituły Generalnej czy znaczenia Maryi w naszym życiu. Zwykła kolacja lub piknik mogą stworzyć radosną atmosferę sprzyjającą pogłębieniu naszej komunii. Szczególną uwagę należy zwrócić na ubogich, chorych, osoby starsze etc., to przecież nasza charakterystyczna cecha. Wspólny posiłek jest pięknym znakiem Królestwa Bożego, które Maryja sławiła w swoim Magnificat.
Jest jeszcze w Zgromadzeniu czwarte wydarzenie, na które zwracam uwagę: to 37 Kapituła Generalna (14 września – 14 października). Jej temat brzmi Pielgrzymi nadziei w komunii. Warto pamiętać, że w każdym miesiącu na stronie internetowej OMI dostępne są stymulujące rozważania związane z tematem Kapituły, przeznaczone do osobistej lub wspólnotowej refleksji. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tych rozważań.
Mam nadzieję, że Kapituła była, jest i dalej będzie w waszych modlitwach. Jest ona bowiem świętym wydarzeniem w życiu Zgromadzenia i napełnia nas oczekiwaniem. Mamy nadzieję, że charyzmatyczny podmuch Ducha Świętego wstrząśnie nami i wezwie nas do bardziej autentycznego życia zakonnego i realizacji naszej misji. Podczas Kapituły Generalnej jej uczestniczy odczytują znaki czasu w świetle Konstytucji i Reguł, aby nas upewnić, że w naszym obecnym kontekście żyjemy w twórczej wierności charyzmatowi.
Modlitwa przed Kapitułą Generalną – tekst
Po Kapitule rozpocznie się ważna praca nad realizacją wyzwań, które zostaną rozeznane. Z radością powitamy nowego Superiora Generalnego i nową Radę oraz zaangażujemy się we współpracę z nimi w celu realizacji zaleceń Kapituły. Gdzieś tam pojawią się głosy cyniczne i negatywne na temat prac Kapituły, a może nawet brak wiary w to, że Duch Święty działa w nas i przez nas. Panie, pomóż naszemu niedowiarstwu!
Jesteśmy pielgrzymami wędrującymi z żywą nadzieją i starającymi się pielęgnować głęboką komunię na wszystkich płaszczyznach naszego życia. Bóg pociąga nas do pełnego spełnienia w sercu Trójcy Świętej. Dziewica Maryja, uśmiechając się do nas, stoi jako wielki znak nadziei w naszej pielgrzymce, zwiastując ostateczne zwycięstwo Boga nad wszelkim złem i pełnię obfitego życia w Królestwie Bożym.
Pozdrawiam: wszystkiego najlepszego z okazji uroczystości Świętego Eugeniusza!
Ojciec Louis Lougen OMI
Superior Generalny
Rzym, na 21 maja 2022 r.
(tł. P. Latusek OMI)
Komentarz do Ewangelii dnia
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
9 stycznia 2025
Z listów św. Eugeniusza
8 stycznia 2025
Komentarz do Ewangelii dnia
8 stycznia 2025
Kędzierzyn-Koźle: barwny Orszak Trzech Króli [GALERIA]
7 stycznia 2025