Co młodzi poeci myślą o męczenniku – Ludwiku Wrodarczyku OMI?
Sługa Boży o. Ludwik Wrodarczyk OMI zginął za wiarę podczas Rzezi Wołyńskiej.
Na początku grudnia rozstrzygnięty został Ogólnopolski Konkurs Poetycki o Słudze Bożym o. Ludwiku Wrodarczyku OMI. Na drugą edycję nadesłano utwory 32. młodych poetów w dwóch kategoriach wiekowych: 9-14 oraz 15-19 lat. Wiersze zostały przesłane ze Śląska, Podkarpacia, Mazowsza, Wielkopolski i ziemi łódzkiej. Spoza Polski nadesłano utwór z Norwegii. Jury konkursowe w składzie: Dagmara Nawratek – mgr filologi polskiej, poetka oraz o. Paweł Gomulak OMI – Koordynator Medialny Polskiej Prowincji, wyłoniło zwycięzców w kategoriach wiekowych oraz przyznając nagrodę im. śp. Marii Kielar-Czapli.
Laureaci i wiersze zwycięzców konkursu poetyckiego o Słudze Bożym o. Ludwiku Wrodarczyku OMI
Od udziału w konkursie co jakiś czas wzywam wstawiennictwa o. Ludwika Wrodarczyka w modlitwach prywatnych.
Dagmara Nawratek – koordynatorka konkursu zapytała uczestników o ich refleksje na temat postaci oblata-męczennika.
Od udziału w konkursie co jakiś czas wzywam wstawiennictwa o. Ludwika Wrodarczyka w modlitwach prywatnych. Możliwość poznania jego osoby i czynów też ubogaciła moją świadomość o wyjątkowego bohatera, którego z pewnością warto poznać. Miesiąc temu odbywałem rozmowę o heroizmie wielu kapłanów w historii Polski, oczywiście poruszyłem też temat o. Wrodarczyka. Konkursy poetyckie w duchu chrześcijańskim są ważne i potrzebne. Są bardzo dobrą metodą rozwijania wrażliwości artystycznej u dzieci i młodzieży. Gdyby nie ten konkurs, nie poznałbym osoby o. Ludwika i jego historii – stwierdza laureat pierwszego miejsca w kategorii B w pierwszej edycji naszego konkursu Karol Janiga z Radymna (woj. podkarpackie).
Odpowiedzią na tak ważne pytanie, jakim jest wpływ wartości życiowych oraz męki o. Ludwika Wrodarczyka na moją twórczość i postawę niech będzie jeden z moich wierszy, którego nigdzie jeszcze nie publikowałam – mówi laureatka pierwszego miejsca w kategorii A w pierwszej edycji naszego konkursu oraz wyróżnienia w drugiej edycji Zofia Bałajewicz z Oświęcimia:
„Serce i umysł”
Tak jak pomordowani byli
członkowie rodziny moi,
Tak ja ze łzą się wzruszyłam
Ojcze Ludwiku nad losem Twoim.
I choć oprawców przeminął czas,
Pamięć o Tobie została wśród nas.
Ważnem uważam pamiętać o tem,
że byłeś Ojcze człowiekiem złotem.
W sercu mym pamięć o Tobie zostanie,
O Twoich czynach w Chrystusie Panie.
Chciał choć jeden dzień być księdzem… Został męczennikiem: “Nie mogę zostawić Najświętszego Sakramentu”
Jego empatia skłoniła mnie do pomocy innym ludziom
Ojciec Ludwik swoją wiarą, zawierzeniem Bogu i Najświętszej Maryi Pannie, dał przykład, jak bezinteresowna miłość do bliźniego i niesiona pomoc może dowartościować i zmienić nasze ziemskie życie. Jego empatia, otwartość na ludzi, skłoniła mnie do pomocy innym ludziom, tym, którzy potrzebowali, wsparcia, życzliwości, zwyczajnej bliskości. Tylko tyle, ale aż tyle. Dało mi to wewnętrzną siłę i szczęście, kiedy widziałam uśmiech na twarzach innych bliźnich. Czas pandemii pokazał, jak bardzo jesteśmy samotni, jak nie zauważamy siebie nawzajem w pędzie codzienności. Musieliśmy się zatrzymać, aby odnaleźć w sobie pokłady dobra, które rozsialiśmy niczym ziarna na polu świętości i spełnieni zbieramy jego plony do dziś. Chciałabym, aby nasze serca i umysły pozostały zawsze otwarte na serca potrzebujących, aby nasz wzrok dostrzegał krzywdy, a dłonie łączyły się z innymi w niesieniu pomocy. Aby ludzie nie czynili sobie nawzajem okrucieństwa, a byli dla siebie braćmi, biorąc przykład z o. Ludwika Wrodarczyka, człowieka głębokiej wiary i wielkiego ducha – mówi laureatka drugiego miejsca w kategorii A w pierwszej edycji naszego konkursu Zuzanna Kopczyńska z Łodzi.
Uczestnictwo w Ogólnopolskim Konkursie Poetyckim im. Sługi Bożego Ojca Ludwika Wrodarczyka OMI jest okazją do zaprezentowania twórczości poetyckiej inspirowanej postawą miłości do bliźniego, a także głębokim zaufaniem do Trójcy Świętej i Maryi Niepokalanej. To twórcze wsparcie Ducha Świętego pozwala przelewać na papier myśli i słowa towarzyszące nam każdego dnia, a postawa misjonarza pochodzącego z Radzionkowa jest dodatkowym bodźcem do uaktywnienia poetyckiej wrażliwości – mówi zdobywczyni wyróżnień w obydwóch edycjach konkursu w kategorii B Karolina Majorowska z Warszawy.
Głos rodziców i pedagogów
Inicjatywę docenili również rodzice młodych poetów oraz nauczyciele.
Ze swojej strony jako rodzice dorastającej nastolatki niezmiernie się cieszymy, że są poruszane tak ważne z punktu widzenia religijnego, społecznego i historycznego tematy nie tylko spajające te trzy płaszczyzny ale także rozwijające w naszym dziecku poczucie Chrześcijańskiej miłości, potrzeby bezkompromisowego udzielenia wsparcia i pomocy bliźniemu z jedynego słusznego powodu jakim jest dobroć i miłość wobec bliźniego. Ponadto jesteśmy dumni, że nasza córka swoją skromną twórczością może oddać hołd i cześć pamięci nie tylko o. Ludwikowi Wrodarczykowi ale także pośrednio dzięki pamięci o nim oddać hołd wszystkim bestialsko pomordowanym Polakom na utraconych ziemiach Polskich – stwierdzają Barbara i Sebastian Bałajewicz.
Niektóre dzieci po raz pierwszy miały okazję chwycić za pióro. Były jednak w stanie wspaniale przelać swoje myśli na papier, inspirując się wartościami duchowymi tego niezwykłego oblata. Informacja o konkursie poetyckim wywołała duże zainteresowanie wśród naszych uczniów, którzy chętnie czytali życiorys o. Ludwika, aby zainspirować się jego szlachetną postawą i miłością do bliźniego. Uczniów najbardziej poruszyło to, że o. Ludwik pozostał na posterunku do końca i wykonał swoją misję życiową, jaką otrzymał od Boga. To głębokie zaufanie Bogu i Maryi Niepokalanej zrobiło wielkie wrażenie na młodzieży. Takich wzorców potrzebujemy, trzeba opowiadać o nich młodemu pokoleniu Polaków, bo w nich nasza nadzieja. Dzięki udziałowi w konkursie młodzież mogła nie tylko spróbować swoich sił w dziedzinie poezji, ale również mogła zapoznać się z działalnością Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej, którego herbem jest symbol krzyża oblackiego z rozchodzącymi się na zewnątrz promieniami oraz napisem „Evangelizare pauperibus misit me” i „Pauperes evangelizantur”, czyli odpowiednio „Głosić Ewangelię ubogim posłał mnie (Pan)” i „Ubodzy są ewangelizowani”. Uczniów ujęło w tym zgromadzeniu zwłaszcza to, że jego posłannictwem jest ukazywanie Chrystusa i głoszenie Dobrej Nowiny zwłaszcza wśród ludzi najbardziej ubogich i opuszczonych. Ciekawe nagrody z wydawnictwa Misyjne Drogi z pewnością pomogą młodzieży nie tylko pogłębiać wiarę, ale również poszerzać wiedzę na temat tego zgromadzenia. Czekamy na kolejną edycję tego konkursu, który jest nie tylko potrzebny, ale również niezwykle ważny zwłaszcza w obecnej sytuacji, kiedy trwa wojna u naszych sąsiadów na Ukrainie. To właśnie dzisiaj tak wiele możemy się od o. Ludwika nauczyć – stwierdza nauczyciel ze Szkoły Podstawowej im. Piotra Skargi w Warzycach Konrad Wiśniowicz.
(opr. pg/ na podstawie ogolnopolskikonkurspoetycki.blogspot.com)
Święty Krzyż: zakończenie tygodniowego odpustu [+GALERIA]
15 września 2024
Bodzanów: woda wdziera się do klasztoru [AKTUALIZACJA]
15 września 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
15 września 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
14 września 2024
Misja dla parafii, czyli o misjonarzach ludowych
13 września 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
13 września 2024