Więźniowie z Wrocławia na Pielgrzymce Żywego Różańca

Wraz z kapelanem pielgrzymowali do Henrykowa.

21 sierpnia 2022

Do Henrykowa na Dolnym Śląsku pielgrzymowali czciciele Matki Bożej należący do wspólnoty Żywego Różańca. Wśród pielgrzymów byli obecni osadzeni w Zakładzie Karnym we Wrocławiu wraz ze swoim kapelanem – o. Robertem Żukowskim OMI.

Bł. Bartolo Longo ma w więzieniu szczególnie gorliwych czcicieli – mówi kapelan o. Robert Żukowski OMI. – Tam ludzie mają czas, żeby odmawiać Nowennę Pompejańską; mają też bardzo konkretne intencje, które chcą Bogu powierzać.

Matka Boża Kodeńska we wrocławskim więzieniu (zdj. P. Gomulak OMI)

Wziąłem wszystkich

Oblat od kilku lat posługuje wśród wrocławskich więźniów. Każda historia osadzonego jest różna, różny jest również czas, jaki spędzają za kratkami. Duszpasterz stara się ich przybliżyć do Boga, organizuje wiele inicjatyw integracyjnych, ale również na polu duchowym.

Niektórzy siedzą dwa miesiące, pół roku, ale niektórzy nawet 25 lat. Wśród tych z długimi wyrokami regularność modlitwy jest, jak sądzę, dużo większa… – uważa ojciec Robert Żukowski OMI. – Dziś jesteśmy tu ze wszystkimi. Chcemy włączyć się w różańcowe dzieło.

Oblat rozważa utworzenie grupy Żywego Różańca wśród swoich podopiecznych.

“Zacheuszki” w więzieniu – Wrocław
(zdj. P. Gomulak OMI)

Świadectwa mocy modlitwy

Kapelan przyznaje, że w swojej posłudze doświadczył, jak modlitwa i relacja z Bogiem resocjalizuje osadzonych. Niekiedy dzieje się to w sposób spektakularny.

Znam świadectwa kilku osób, które opowiadały o mocy tej modlitwy. Niedawno nawet spotkałem jednego z więźniów, który szedł ze swoimi rzeczami. Myślałem, że go gdzieś przenoszą, a on mówi: Po uroczystości Wniebowstąpienia zacząłem, jak ksiądz mówił, odmawiać Nowennę Pompejańską; dziś jest 54. dzień tej modlitwy i dziś wychodzę na wolność. Nie jadę od razu do domu, ale najpierw prosto na Jasną Górę, do Matki!

Wrocław: Dzień Dziecka i Dzień Matki w zakładzie karnym

Posługa w więzieniu jest mocno wpisana w charyzmat oblacki – św. Eugeniusz na początku swojej drogi kapłańskiej chętnie udawał się do osadzonych w zakładzie karnym w Aix. Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej są duszpasterzami więziennymi we Wrocławiu, Iławie, Lublińcu i Zabłociu k. Kodnia.

(pg/cyt. za Gość Wrocławski)