Pierwszy w historii brat zakonny przełożonym misji

To jedna z pierwszych decyzji nowego generała i jego rady.

5 stycznia 2023

Brat Silvio Bertolini OMI pochodzi z Brescii we Włoszech. Urodził się w 1961 roku, pierwsze śluby złożył w 1986 roku, a profesję wieczystą w roku 1990. Przez niemal dwadzieścia lat posługiwał na misjach w Senegalu. Od około roku przebywa na Saharze Zachodniej. Podczas pierwszej sesji plenarnej zarządu generalnego został mianowany przełożonym Misji na Saharze Zachodniej, która podlega jurysdykcji Prowincji Śródziemnomorskiej. Instalacji nowego superiora dokonał generał, o. Luis Alonso OMI, który odwiedził swoją dawną misję w drugiej połowie grudnia.

Silvio Bertolini OMI (zdj. OMIWorld)

To pierwszy taki przypadek

Powierzanie odpowiedzialności za prowincje, delegatury i misje do tej pory zarezerwowane było zakonnikom ze święceniami prezbiteratu. Prawo zakonne w tym względzie zmienił Ojciec Święty Franciszek wraz z reskryptem z dnia 18 maja 2022 roku. Niedawna Kapituła Generalna Zgromadzenia również podjęła refleksję nad pogłębieniem znaczenia powołania oblata-brata zakonnego. Ta nominacja, pierwsza w Zgromadzeniu, jest wymownym znakiem dla całej rodziny oblackiej.

Ta nominacja, dokonana na pierwszej sesji nowego zarządu centralnego i mająca szczególny charakter, będąc jednocześnie nominacją oblackiego przełożonego jurysdykcji, jest znakiem dla całego Zgromadzenia, że ​​Duch Święty nadal kiełkuje nowe rzeczywistości w zgodnie z tym, o czym była mowa na Kapitule Generalnej – podkreśla ojciec Luis Alonso OMI, superior generalny.

Kanoniczna instalacja nowego przełożonego na Saharze Zachodniej (zdj. L. Alonso OMI)
Sahara Zachodnia: Katolicki odpust w muzułmańskim kraju

Kandydaturę włoskiego brata zakonnego wysunęła Prowincja Śródziemnomorska. Administracja generalna zatwierdziła ją, biorąc pod uwagę osobiste zdolności brata Silvio Bertoliniego.

Gdybym miał podsumować w kilku słowach to, co uważam za misję dla mnie jako brata zakonnego, powiedziałbym, że jest to odpowiedź na wezwanie, które czuję, jest ono jasne, prawie namacalne. Realizuję je po bratersku, w relacji, w dialogu i bliskości, w słuchaniu i pomaganiu oraz w zaradzaniu różnym potrzebom ludzi – wyjaśnia nowo mianowany przełożony Misji na Saharze Zachodniej.

Pożegnanie z Saharą Zachodnią

Wizyta na Saharze Zachodniej była dla superiora generalnego pożegnaniem z misją, z której został niespodziewanie wezwany na posiedzenie 37. Kapituły Generalnej, która wybrała ojca Alonso na nowego generała Zgromadzenia. Podczas jego nieobecności wsparciem dla lokalnej misyjnej wspólnoty oblackiej była posługa o. Diego Saeza Martina OMI, Postulatora Generalnego z Rzymu.

(zdj. L. Alonso OMI)
Wywiad z nowym generałem Zgromadzenia [wideo]

Wizyta generała zbiegła się ze spektakularnymi okolicznościami przyrody. Pora deszczowa na Saharze jest krótka, ale sprawia, że na krótki czas pustynia eksploduje zielenią. Ten widok jest oczekiwany przez koczownicze ludy, przynosi nadzieję, pozwala zakiełkować nasionom, które były ukryte w spieczonej ziemi.

Dwa kwiaty pustyni

Nawiązując do okoliczności przyrody, superior generalny używa przenośni, co do oblackiej obecności w tym rejonie. W misji nie tylko pojawił się nowy przełożony, który jest bratem zakonnym. Kolejnym kwiatem, który pojawił się na tej trudnej ziemi, było zobowiązanie Clarissy Ino Barrou, która podczas Eucharystii złożyła przyrzeczenia jako świecka oblatka. Od lat współpracuje z zakonnikami w biurze miejscowego Caritasu w Dakhli, angażując się w wielostronną pomoc migrantom. Jej zobowiązanie w obecności superiora generalnego przyjął br. Silvio Bertolini OMI.

Te dwa kwiaty na Saharze są tak wielkim wydarzeniem, że chcemy podzielić się nim z całym Zgromadzeniem. Jeśli w środku zimy na pustyni Duch Święty sprawia, że ​​wyrastają dwa kwiaty, to wyobraźmy sobie, ile życia Bóg budzi w całym naszym Zgromadzeniu! – podkreśla superior generalny.

(zdj. L. Alonso OMI)
Muzułmanie uhonorowali oblatów na Saharze

Prefektura Apostolska Sahary Zachodniej została utworzona 5 lipca 1954 roku. Swoim obszarem obejmuje okupowany przez Maroko teren Sahary Zachodniej. W przeważającej większości zamieszkują go muzułmanie. Obecność Kościoła katolickiego skierowana jest głównie ku migrantom, którzy przybywają na ten obszar w celach zarobkowych. Od początku istnienia na jej czele stali Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej, którzy budują mosty porozumienia i współpracy ze społecznością muzułmańską. Obecnie prefektem apostolskim jest o. Mario Leon Dorado OMI.

(pg)