Rzym: Przesłanie 37. Kapituły Generalnej [DOKUMENT]
Postulaty Kapituły Generalnej, które wyznaczają kroki Zgromadzenia na przyszłość.
Drodzy Współbracia oblaci Maryi Niepokalanej,
Drodzy bracia i siostry z Rodziny Mazenodiańskiej,
Pokój i łaska wam wszystkim.
37. Kapituła Generalna Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej jest łaską i błogosławieństwem dla całego Zgromadzenia. 79 członków kapitulnych reprezentujących 70 krajów świata spotkało się w Centro Ad Gentes w Nemi we Włoszech od 14 września do 14 października 2022 r. Dziękujemy Panu za Jego miłość. Czcimy pamięć tych, którzy przed nami odeszli do domu Ojca, zwłaszcza naszego świętego Założyciela Eugeniusza de Mazenoda. Dziękujemy Ojcu Świętemu, Papieżowi Franciszkowi, który przyjął nas na audiencji 3 października i zachęcał do kontynuowania naszej misji.
Papież Franciszek spotkał się z Kapitułą Generalną Zgromadzenia
Po doświadczeniu radości Ewangelii, wracamy do naszych jurysdykcji. Chcielibyśmy podzielić się naszą radością i nadzieją z wami, naszymi braćmi i siostrami z Rodziny Mazenodiańskiej oraz ze wszystkimi naszymi braćmi i siostrami w rodzinie ludzkiej.
Ten list jest wyrazem naszej wdzięczności, naszych uczuć, naszych doświadczeń, naszych nadziei, naszych zobowiązań, a przede wszystkim pragnienia, abyśmy byli bardziej zjednoczeni niż kiedykolwiek jako rodzina żyjąca tym samym charyzmatem.
Kapituła Generalna była momentem rozeznawania i zadawania pytań o odnowienie naszego powołania do misji. Nasze celebracje liturgiczne dały nam impuls do życia w głębokim braterstwie i odczuwania obecności Ducha. Radość ze spotkania współbraci z innych jurysdykcji była widoczna już podczas pierwszej Eucharystii, której przewodniczył ustępujący Przełożony Generalny, Louis Lougen. W swojej homilii zaprosił nas, byśmy pozwolili Duchowi mówić w nas w celu naszej odnowy. Rozpoczęła się „radosna przygoda”. Doprowadziła ona to do tego, że 29 września 2022 r. wybraliśmy ojca Luisa Ignacio Rois Alonso na 14. Przełożonego Generalnego, następcę Eugeniusza de Mazenoda.
Louis Lougen OMI: Oblaci mają szczególne zadanie, by służyć ubogim i być blisko ludzi
Podczas dokonanego wyboru nowy przełożony generalny był na misji na Saharze Zachodniej. Dołączył do nas w Nemi. Udaliśmy się z nim na audiencję do Ojca Świętego, aby wyrazić naszą komunię z Nim i z Kościołem.
My również jesteśmy zaangażowani w budowanie Kościoła synodalnego z Ojcem Świętym. Papież Franciszek udzielił błogosławieństwa Kapitule i całej Rodzinie Mazenodiańskiej. Wskazał na podobieństwo między tematem naszej Kapituły a tematem zbliżającego się Jubileuszu Kościoła: „Pielgrzymi Nadziei”. Podkreślił, że owe motto podsumowuje naszą tożsamość jako uczniów Jezusa. Encyklika „Laudato Si” jest dla nas wezwaniem do bycia bliżej ludzi i stworzenia.
Pandemia Covid 19, wojny na świecie, zmiany klimatyczne, kryzys wiary itp. są znakami, że świat przechodzi radykalne zmiany. Świadectwa z cierpiących krajów, takich jak Ukraina, Kanada, Haiti, Sri Lanka i innych, wskazują na konkretną sytuację naszych współbraci oblatów i świeckich współpracowników solidarnych z ubogimi. Krzyk ubogich domaga się od nas innego sposobu życia i ponownego spojrzenia na wymiar naszej misji śladami św. Eugeniusza. Ta misja zachowuje swoją pierwotną tożsamość ewangelizowania ubogich o wielu twarzach (Konstytucja 5), ale w odważniejszy sposób.
„Pielgrzymi nadziei w komunii” było rzeczywiście tematem naszej Kapituły Generalnej. Oblaci czują się wezwani przez wiele dramatycznych głosów, które rozbrzmiewają w naszym świecie, krzyk ubogich i opuszczonych docierają do Boga, który patrzy na nas i wzywa nas do odpowiedzi. Kościół wzywa nas do opuszczenia naszych stref komfortu i udania się na peryferie. Wkład naszych świeckich współpracowników pomógł nam zobaczyć, że nie jesteśmy sami na polu misyjnym i w przeżywaniu charyzmatu. Jesteśmy razem w drodze.
Antoni Bochm OMI: “Świeccy to nie jakaś grupa osób – to rodzina”
Jesteśmy wezwani, by być znakami nadziei, świadkami i twórcami Królestwa w tych trudnych dla Kościoła i świata czasach. Kapituła Generalna dała nam nową energię i nową wizję, aby patrzeć w przyszłość z radością i ufnością oraz zaangażować się na rzecz lepszego świata.
Na zakończenie tej 37. Kapituły Generalnej podjęliśmy pewne zobowiązania dotyczące życia i działania: Jesteśmy misjonarzami, w drodze jak uczniowie z Emaus, z płonącym sercem.
a. Idąc za Chrystusem, pierwszym pielgrzymem i misjonarzem, zobowiązujemy się do prawdziwego osobistego i wspólnotowego nawrócenia.
b. Będziemy pracować nad reorganizacją struktur Zgromadzenia dla lepszej misji w służbie ubogim.
c. Zobowiązujemy się pracować zjednoczeni jako jedno ciało, w ramach naszych jurysdykcji i indywidualnych osób, dla ochrony naszego wspólnego domu.
d. Pragniemy pocieszać i wspierać wszystkich, którzy czują się wykorzystani lub zranieni w swoim człowieczeństwie oraz we wszystkich aspektach swojego życia, chcemy kroczyć z nimi na drodze pojednania. Na pierwszym miejscu stawiamy troskę o ochronę nieletnich i bezbronnych dorosłych, ale także wszystkich tych, którzy naszymi działaniami i zachowaniem mogli zostać zranieni.
e. Zobowiązujemy się nieść pomoc ubogim o wielu twarzach. Zniekształconym [dosł. oszpeconym] cierpieniem. Naznaczonym piętnem wojny. Przeżywającym traumę z powodu nadużyć i wyzysku w pracy. Ludziom wyalienowanym z własnej oryginalnej historii. Pogardzanym w krajach, które ich przyjęły i tych, z których zostali wygnani. Poniżanym ze względu na kolor skóry, kulturę lub język.
f. Bierzemy na siebie odpowiedzialność za zrobienie znacznie więcej na rzecz promowania sprawiedliwości i pokoju. Ziemia należy do Boga, ale owoce ziemi należą do wszystkich.
g. Zobowiązujemy się do promowania charyzmatu oblackiego w jedności ze świeckimi współpracownikami (Reguła 37a).
Jak powiedział Eugeniusz de Mazenod: „Jak szerokie pole działania, które jest przed nami!”
Idzie z nami Najświętsza Maryja Panna, nasza Matka, Pielgrzym Nawiedzenia. W poniedziałek 3 października 2022 r. Ojciec Święty zalecił również, aby w naszej pielgrzymce zawsze towarzyszyła nam Matka Boża.
Niech św. Eugeniusz, nasz Założyciel, nadal wstawia się za nami i za ubogimi, którym służymy, i niech jego wstawiennictwo odnawia nas każdego dnia w miłości Chrystusa, pierwszego Misjonarza i Pielgrzyma.
Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus i Maryja Niepokalana!
Nemi, Włochy, 14 października 2022 r.
Członkowie 37. Kapituły Generalnej.
(OMIWorld/tł. pg)
Warszawa: ojciec Paweł Zając OMI laureatem Nagrody Klio
29 listopada 2024
Wspomnienie rocznicy śmierci sługi Bożego o. Victora Lelièvre’a OMI
29 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
29 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
29 listopada 2024
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024