197. rocznica zatwierdzenia Zgromadzenia

Dziś oblaci świętują papieską aprobatę Konstytucji i Reguł Zgromadzenia.

17 lutego 2023

Dziś, 17 lutego, Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej świętuje rocznicę zatwierdzenia przez papieża Leona XII. To potwierdzenie przez Kościół, że nasz oblacki charyzmat jest drogą do świętości według rad ewangelicznych.

Zgromadzenie zostało założone przez Eugeniusza de Mazenoda, późniejszego biskupa Marsylii, 25 stycznia 1816 roku w Aix (Prowansja). Na początku znalazł on 4 ochotników, którzy podzielali jego zapał i chcieli poświęcić się odnowie spustoszonego przez rewolucję francuską Kościoła. Ta wspólnota księży nosiła pierwotnie nazwę Misjonarze Prowansji. Poświęcali się oni przede wszystkim odnowie moralnej ludu francuskiego poprzez głoszenie rekolekcji i misji świętych.

Po co oblaci? Kowboje czy misjonarze?

W późniejszym czasie św. Eugeniusz sporządził regułę i rozpoczął starania o papieskie zatwierdzenie swojej wspólnoty. Ten krok stanowił jednocześnie otwarcie na działalność ewangelizacyjną poza Prowansją i na całym świecie. Uzyskał je w 1826 roku. Zgromadzenie przez chwilę nosiło też nazwę Misjonarzy Oblatów Świętego Karola, ale 17.02.1826 r. zostało zatwierdzone przez papieża pod nazwą Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Wspólnota liczyła wtedy zaledwie 20 oblatów i 8 nowicjuszy skupionych w 4 domach zakonnych. W dniu śmierci świętego Eugeniusza de Mazenoda założona przez niego rodzina zakonna liczyła 414 członków i miała placówki w Europie, w Ameryce Północnej i Środkowej, w Azji i w Afryce.

(kz)