Pakistan: Dwa nowe kościoły i dwóch nowych misjonarzy

Dwa misyjne kościoły powstały w rejonach, gdzie liczba katolików stale rośnie.

14 maja 2023

Jednym z nich jest kościół pw. św. Jana Marii Vianneya, dedykowany na cześć świętego proboszcza z Ars, postaci drogiej kapłanom i wiernym z Lahore; drugi to kościół pw. św. Klarencjusza, biskupa Vienne we Francji. Są to dwie nowe kaplice i stacje misyjne, które arcybiskup Lahore, Sebastian Francis Shaw OFM, zainaugurował i pobłogosławił podczas wizyty duszpasterskiej w parafii Ducha Świętego , w mieście Sangla Hill w pakistańskiej prowincji Pendżab.

Przywitanie misjonarza (zdj. OMI Pakistan)

Parafia Ducha Świętego na Wzgórzu Sangla, założona przez belgijskich misjonarzy kapucynów w 1911 r., została powierzona Misjonarzom Oblatom Maryi Niepokalanej w 2009 r. W ostatnich latach misjonarze z apostolskim zapałem poświęcili się duszpasterstwu wiernych i ewangelizacji na tym obszarze wiejskim, gdzie obecnie mieszka około 7000 katolików. Pakistańscy misjonarze oblaci w swojej działalności duszpasterskiej zawsze pamiętają o postaci swojego założyciela, św. Eugeniusza de Mazenoda, a także szerzą nabożeństwo do innych francuskich świętych, takich jak św. Jan Maria Vianney oraz św. Klarencjusz z Vienne. Nowe kaplice, nazwane imionami tych świętych, stanowią dwie „stacje misyjne”, które powstają w małych wioskach wiejskich, gdzie liczba rodzin katolickich stale rośnie: kaplica proboszcza z Ars znajduje się w wiosce Chathy Chak, podczas gdy kościół św. Klarencjusza znajduje się w centrum kolonii Clarence, osady noszącej niegdyś imię tego samego świętego.

Pakistan: 284 rodziny w 9 wioskach potrzebuje pomocy. Organizują ją oblaci

W uroczystości błogosławieństwa uczestniczył o. Khan Paulus OMI, przełożony Delegatury Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej w Pakistanie, wraz z licznymi kapłanami, zakonnikami, zakonnicami i wiernymi, którzy uczęszczają do parafii Ducha Świętego. Ponadto, z okazji wizyty arcybiskupa – wydarzenia, które ze względu na rozległość diecezji zdarza się rzadko – w katolickim kościele św. Jana Marii z Vianney ponad osiemdziesięciu młodych i dorosłych przyjęło sakrament bierzmowania. Arcybiskup wyraził głęboką wdzięczność misjonarzom oblatom, którzy są zaangażowani w misję duszpasterską na tym terenie od około 15 lat; z drugiej strony o. Akmal Patras OMI, miejscowy proboszcz, podziękował arcybiskupowi za jego obecność, która „zawsze stanowi zachętę, znak troski i nadziei dla wszystkich wiernych”.

Dwóch neoprezbiterów Delegatury w Pakistanie. Od lewej: o. Adil Amir OMI, abp Sebastian Francis Shaw OFM oraz o. Tasneem Nawaz OMI (zdj. OMI Pakistan)

Wspólnota w Pakistanie obchodziła w ostatnich dniach także inne wydarzenie: święcenia kapłańskie dwóch misjonarzy. Arcybiskup, wyrażając radość całej wspólnoty diecezjalnej, dziękował Bogu „za dar dwóch nowych kapłanów”, zachęcając ich słowami Ewangelii: „Bądźcie wy doskonali, jak doskonały jest Ojciec wasz niebieski” (Mt 5,48). I kontynuował:

Jeśli pozostaniecie niezachwiani w waszej wierze w Chrystusa, nie będziecie odczuwać żadnych zmartwień ani myśli, które mogłyby wami wstrząsnąć. Każdego dnia noście swój krzyż i idźcie za Jezusem drogą doskonałości. Niech Bóg zawsze będzie z wami.

Marek Swat OMI: Świadectwo misjonarza z Pakistanu

Archidiecezja Lahore liczy 582 tys. katolików, na około 33 mln mieszkańców, w większości muzułmanów, oraz 30 parafii. Pierwsi Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej (OMI), trzej młodzi księża oblaci ze Sri Lanki, przybyli do Pakistanu na zaproszenie ks. Francis Benedict Cialeo OP, ówczesnego biskupa diecezji Lyallpur (obecnie Faisalabad) w 1971 r. Ich obecność rozszerzyła się następnie na inne diecezje pakistańskie, takie jak Islamabad, Multan, Karaczi, Lahore oraz na terytorium Beludżystanu w obecnym Wikariacie Apostolskim Quetta.

(Agenzia Fides, tł. pg)