Stolica Apostolska ogłosiła Legata Papieskiego na kodeńskie uroczystości

Legat Papieski jest specjalnym wysłannikiem papieża Franciszka.

22 czerwca 2023

W komunikacie Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej z dnia 17 czerwca br. ogłoszono nazwisko specjalnego wysłannika Ojca Świętego Franciszka na uroczystości 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, które odbędą się w dniach 13-15 sierpnia br.

Ojciec Święty mianował Jego Eminencję Kardynała Stanisława Dziwisza, emerytowanego arcybiskupa krakowskiego, specjalnym wysłannikiem na uroczystości rocznicowe koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Podlasia – Matki Jedności – czytamy w nocie prasowej.

Program uroczystości jubileuszowych w Kodniu

Kodeń to miejscowość przygraniczna w województwie lubelskim. Rodowa siedziba Sapiehów, którzy w 1631 roku sprowadzili tutaj obraz  Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Matka Boża Kodeńska jest odtąd czczona zarówno w obrządku łacińskim, jak i unickim. W 1723 roku ma miejsce w Kodniu uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi. To trzecie takie wydarzenie w historii Polski. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek został wywieziony na Jasną Górę. Po 52. latach powraca na Podlasie w uroczystej procesji. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Maryja jest tutaj czczona jako Królowa Podlasia i Matka Jedności.

(pg)