Poczta Polska na kodeński jubileusz

Powstała specjalna kolekcja filatelistyczna.

31 lipca 2023

Z okazji jubileuszu 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Poczta Polska wydała okolicznościowy znaczek i kopertę. Nowość filatelistyczna zamieszczona jest w specjalnym folderze. Dodatkowo przygotowano specjalny, okolicznościowy stempel. Datą wprowadzenia w obieg są centralne uroczystości w Kodniu. Kolekcję będzie można nabyć na miejscu – w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. Dodatkowo oddział Poczty Polskiej w Lublinie wyemitował okolicznościową kartkę pocztową.

Program uroczystości jubileuszowych w Kodniu

Autorem projektu jest Agnieszka Sancewicz. W jego przygotowaniu udział wzięli m.in.: Małgorzata Ptasińska – Poczta Polska oraz o. Paweł Gomulak OMI – Koordynator Medialny Polskiej Prowincji. Więcej informacji na stronie Poczty Polskiej – KLIKNIJ

Grafika – Poczta Polska

Kodeń to miejscowość przygraniczna w województwie lubelskim. Rodowa siedziba Sapiehów, którzy w 1631 roku sprowadzili tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Matka Boża Kodeńska jest odtąd czczona zarówno w obrządku łacińskim, jak i unickim. W 1723 roku ma miejsce w Kodniu uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi. To trzecie takie wydarzenie w historii Polski. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek został wywieziony na Jasną Górę. Po 52. latach powraca na Podlasie w uroczystej procesji. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Maryja jest tutaj czczona jako Królowa Podlasia i Matka Jedności.

(pg)