Premiera Oratorium o Matce Bożej Kodeńskiej

Zaplanowano dwa koncerty.

31 lipca 2023

Z okazji jubileuszu 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej Filharmonia Lubelska przygotowała wykonanie Oratorium o Matce Bożej Kodeńskiej: „Symfonia Pokoju i Pojednania”. Kompozytorem dzieła jest Rafał Janiak. Premierowe wykonanie utworu zaplanowano na 13 sierpnia br. o godzinie 17.00 w bazylice kodeńskiej z udziałem Legata Papieskiego oraz Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Ze względu na ograniczoną przestrzeń świątyni, przed kościołem zostaną wystawione telebimy. Wydarzenie transmitowane będzie przez Telewizję Polską na paśmie ogólnopolskim TVP3.

Program uroczystości jubileuszowych w Kodniu

Dzień później o godzinie 19.00 będzie można ponownie usłyszeć Oratorium o Matce Bożej Kodeńskiej w sali koncertowej Filharmonii Lubelskiej im. Henryka Wieniawskiego przy ul. Marii Curie-Skłodowskiej 5 w Lublinie.

„Symfonia Pokoju i Pojednania” Rafała Janiaka to kompozycja pisana na wyjątkowy jubileusz jednego z kluczowych na ziemiach I-szej Rzeczpospolitej Sanktuarium Maryjnego. Niełatwa historia tych ziem, na których mieszkali wyznawcy wielu religii, a także reperkusje Unii Brzeskiej nierozerwalnie splatają się z historią cudownego obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

W planowanej kompozycji zostaną użyte teksty wielkich myślicieli i doktorów kościoła, a także przedstawicieli innych wyznań, których myśli odwołują się do kwestii pokoju, pojednania, wzajemnego zrozumienia i szacunku. Bogate instrumentarium (wielka orkiestra symfoniczna z rozbudowaną partią perkusji), chór mieszany oraz soliści będą rozmieszczeni w różnych miejscach w sanktuarium, wykorzystując jego atrybuty topoficzne. Język muzyki Rafała Janiaka doskonale łączy tradycję z nowoczesnością. Doświadczenie pisania wielkich form (m.in. na gruncie opery) pozwala kompozytorowi na pełne i wydajne wykorzystanie planowanej obsady, a także na poszukiwanie nowych form wyrazu w muzyce wokalno-instrumentalnej.

Zaangażowani artyści wykonawcy to przede wszystkim zespoły artystyczne działające w tym regionie – w województwie lubelskim, a także zaproszeni soliści – wybitni śpiewacy, których nazwiska rozpoznawalne są na całym świecie. Planowany symfoniczny charakter dzieła służy zbudowaniu wielkiej formy, godnej upamiętnienia trzeciej w historii koronacji koronami papieskimi obrazu na ziemiach polskich.

Po 24 lutego 2022 roku koncepcja tej kompozycji nabiera nowego znaczenia i wymiaru. Pokój i pojednanie są przecież tak bardzo potrzebne na wschodnich rubieżach Europy – ziemiach dawnej Rzeczypospolitej. W tym wymownym koncercie, w miejscu gdzie wschód łączy się z zachodem apel o pokój i pojednanie poprzez wydarzenie kulturalne odwołuje się do ważnej historycznej roli i misji Sanktuarium Kodeńskiego (źródło Filharmonia Lubelska)

(pg)