Lublin: Lokalne media o rekoronacji w Kodniu

Zbliża się 300. rocznica papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej.

11 sierpnia 2023

W mediach ogólnopolskich oraz lokalnych pojawiają się kolejne zapowiedzi wydarzeń w Sanktuarium Matki Bożej Kodeńskiej. 15 sierpnia – dokładnie w 300. rocznicę papieskiej koronacji obrazu Królowej Podlasia – Legat Papieski, kard. Stanisław Dziwisz nałoży na wizerunek nowe korony. Obecność Legata stanowi wyjątkowy wyraz łączności z Ojcem Świętym Franciszkiem. Na ten dzień, podobnie jak w całym roku jubileuszowym, Stolica Apostolska ustanowiła specjalne odpusty zupełne, które można zyskać również poprzez transmisje telewizyjne. Suma w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny będzie transmitowana w ogólnopolskim paśmie TVP3.

Kodeń: Transmisje w telewizji
Kodeń: Specjalne odpusty na Rok Jubileuszowy. Każdego dnia można zyskać odpust zupełny

O zbliżających się uroczystościach informują lokalne media. W „Czwartkowym studio na tarasie LCK” w TVP 3 Lublin mówiono m.in. o poświęceniu nowego pomnika upamiętniającego zwycięską bitwę o Kodeń w trakcie Powstania Styczniowego oraz o specjalnie skomponowany oratorium na uroczystości 300. lecia papieskiej koronacji wizerunku Matki Bożej.

W „Poranku między Wisłą i Bugiem” rozmawiano o przygotowaniach logistycznych oraz o znaczeniu Kodnia dla wierzących w Polsce oraz Kościoła Powszechnego (rozmowa od 01:53:16):

Więcej informacji o jubileuszu można znaleźć na specjalnej witrynie internetowej: KLIKNIJ

O zbliżających się w Kodniu uroczystościach mówiono również w wydaniu „Panoramy Lubelskiej”:

Kodeń to miejscowość przygraniczna w województwie lubelskim. Rodowa siedziba Sapiehów, którzy w 1631 roku sprowadzili tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Matka Boża Kodeńska jest odtąd czczona zarówno w obrządku łacińskim, jak i unickim. W 1723 roku ma miejsce w Kodniu uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi. To trzecie takie wydarzenie w historii Polski. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek został wywieziony na Jasną Górę. Po 52. latach powraca na Podlasie w uroczystej procesji. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Maryja jest tutaj czczona jako Królowa Podlasia i Matka Jedności.

(pg)