Kodeń: Transmisje w telewizji

Uroczystości jubileuszowe w Kodniu transmitować będzie Telewizja Polska.

28 lipca 2023

Telewizja Polska przeprowadzi transmisje z uroczystości jubileuszowych 300. lecia papieskiej koronacji obrazu Matki Bożej Kodeńskiej. Publiczny nadawca objął wydarzenie patronatem medialnym. Realizacją zajmie się Odział Telewizji Polskiej w Lublinie. Transmisje będzie można śledzić na ogólnopolskim paśmie TVP3:

  • 13 sierpnia 2023 roku – Oratorium o Matce Bożej Kodeńskiej – TVP3 od godziny 17.00
  • 15 sierpnia 2023 roku – Eucharystia pod przewodnictwem Legata Papieskiego. Nałożenie nowych koron na obraz. Możliwość zyskania odpustu zupełnego również poprzez śledzenie transmisji telewizyjnej – TVP3 od godziny 12.00
Program uroczystości jubileuszowych w Kodniu

Akredytacje dziennikarskie na uroczystości w Kodniu

Kodeń to miejscowość przygraniczna w województwie lubelskim. Rodowa siedziba Sapiehów, którzy w 1631 roku sprowadzili tutaj obraz Madonny Gregoriańskiej, zwanej też Guadalupeńską. Matka Boża Kodeńska jest odtąd czczona zarówno w obrządku łacińskim, jak i unickim. W 1723 roku ma miejsce w Kodniu uroczysta koronacja obrazu koronami papieskimi. To trzecie takie wydarzenie w historii Polski. W czasie represji po powstaniu styczniowym wizerunek został wywieziony na Jasną Górę. Po 52. latach powraca na Podlasie w uroczystej procesji. Od 1927 roku sanktuarium opiekują się Misjonarze Oblaci Maryi Niepokalanej. Maryja jest tutaj czczona jako Królowa Podlasia i Matka Jedności.

(pg)