Zbliża się jubileusz beatyfikacji o. Józefa Cebuli OMI

Obradowała Komisja ds. 25. lecia beatyfikacji o. Józefa Cebuli OMI.

22 sierpnia 2023

Już po raz piąty spotkała się Komisja ds. obchodów 25. lecia beatyfikacji o. Józefa Cebuli OMI. W spotkaniu za pośrednictwem platformy ZOOM uczestniczył prowincjał Polskiej Prowincji. Tematem było bezpośrednie przygotowanie do rozpoczęcia jubileuszowego roku, które zaplanowane jest na 8 grudnia. Ważnym elementem była propozycja pielgrzymek z oblackich wspólnot parafialnych do Malnii i Lublińca – miejsc związanych z życiem błogosławionego ojca Cebuli.

Główne uroczystości zaplanowano na 16 czerwca 2024 roku w Lublińcu z udziałem administracji generalnej.

Świętość to normalność – błogosławiony ojciec Józef Cebula OMI

Błogosławiony Józef Cebula to prezbiter Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Urodzony w Malni na Opolszczyźnie. Młode lata upływają Józefowi w realiach trudów niemieckiego zaboru. W 1918 r. podupada na zdrowiu i zostaje uznany przez lekarzy za nieuleczalnie chorego, ale dzięki troskliwej opiece w domu dochodzi do zdrowia. Uczy się kolejno w oblackim Niższym Seminarium Duchownym w Krotoszynie i w nowicjacie w Markowicach. Dalej studiuje (Liège w Belgii i w Lublińcu) i podąża drogą zakonną, przyjmując kolejne śluby, a w 1927 r. zostaje wyświęcony na kapłana przez biskupa Lisieckiego w Katowicach.

Ceniony jest jako wzorowy zakonnik, dobry profesor i pilny student. Zostaje przełożonym NSD w Lublińcu, gdzie stara się poprawić trudne warunki bytowe oraz pogłębia formację duchową. Ze względu na wzorową postawę rozważa się nawet jego kandydaturę na prowincjała, jednak o. Cebula nie czuje się odpowiednią osobą do pełnienia tej funkcji. Zostaje przełożonym nowicjatu w Markowicach.

W czasie wojny przyjmuje do domu w Markowicach uciekinierów z innych domów. Mimo ryzyka i zakazów okupanta sumiennie wypełnia obowiązki kapłańskie. Sprzeciwia się m.in. rozkazowi niszczenia okolicznych kapliczek, mówiąc podwładnym: „Kto chce być oblatem, ten do rozbijania figur nie pójdzie”.

18 kwietnia 1941 r. trafia do obozu w Mauthausen. Jest okrutnie torturowany wyszydzany za kapłaństwo. 9 maja, po trzech tygodniach przebywania w obozie, pędzony na druty otaczające obóz, ginie od kul karabinu maszynowego – zostaje zastrzelony przez jednego z wartowników. Beatyfikowany w Warszawie 13 czerwca 1999 r.

(pg)