Zambia: Spotkanie młodych oblatów regionu Afryka-Madagaskar
Uczestniczą w nim misjonarze z pięciu afrykańskich krajów.
W Delegaturze Zambii trwa spotkanie dla młodych oblatów regionu Afryka-Madagaskar. Uczestniczą w nim misjonarze z pięciu krajów anglojęzycznych: Lesotho, Kenii, Republiki Południowej Afryki, Zimbabwe i Zambii.
„Służyć Chrystusowi i to ukrzyżowanemu”
„Służenie Chrystusowi i to ukrzyżowanemu” to temat wybrany dla uczestników zgromadzonych w Luxe Countryside w Livingstone w Zambii. Wśród zaproszonych gości jest o. Lawrence Sakubita Like OMI, Prokurator Generalny. Wirtualnie w spotkaniu uczestniczy o. Luis Alonso OMI, Przełożony Generalny. Entuzjastycznie nastawieni uczestnicy piszą o swoich wrażeniach z pierwszego dnia spotkania.
Nasz dzień rozpoczęliśmy celebracją eucharystyczną, której przewodniczył bp Valentine Kalumba, OMI. Swoją homilię rozpoczął od przypomnienia, że „o ile wszyscy potrzebujemy życia wiecznego, życie wieczne nie polega na wyrachowanym przestrzeganiu przykazań lub, w naszym przypadku, jako oblatów, na wyrachowanym przestrzeganiu Konstytucji i Reguł, ale raczej życie wieczne opiera się na postawie pełnej miłości i ofiarnej szczodrości wobec naszych braci i sióstr”.
„Co mam czynić, aby zbliżyć się do Boga?”
W posłudze oblackiej nie można myśleć tylko w kategoriach działań, podobnie jak pytał bogaty młodzieniec w Ewangelii:
Co powinienem zrobić, aby osiągnąć życie wieczne, ale raczej powinniśmy myśleć o tym, co powinniśmy zrobić, aby zbliżyć się do Boga.
Biskup Valentine wezwał współbraci, aby nie tylko byli wiernymi w wypełnianiu prawa, ale także stawali się miłośnikami ubogich, ponieważ jest to kluczowe dla charyzmatu i duchowości oblatów.
Formacja ciągła
Ojciec Like przedstawił temat: „Konstytucje i Reguły w świetle 37. Kapituły Generalnej – Pielgrzymi w formacji ciągłej”. W swoim wystąpieniu potwierdził wagę gromadzenia się osób w trakcie formacji ciągłej, odnosząc się do dokumentu Kapituły Generalnej, który mówi: „Spotkania formacyjne dla tych, którzy dopiero rozpoczynają posługę w pełnym wymiarze, ożywiają i podtrzymują życie, pomagając im uczyć się z doświadczenia życia” (akta 37. Kapituły Generalnej, 8.2).
Kapituła Generalna uznała, że wzajemna pomoc w przeżywaniu oblackiej tożsamości jest kluczowa.
Tożsamość oblata
Wystąpienie ojca Lawrenca Like’a OMI zostało podzielone na trzy główne części: Istotę Konstytucji i Reguł, Istotę 37. Kapituły Generalnej i Istotę relacji pomiędzy Konstytucjami i Regułami a 37. Kapitułą Generalną.
Według prelegenta, istotą prawa jest zapewnienie sprawiedliwości, ponieważ „wszyscy ludzie są równi i mają dokładnie takie samo znaczenie według skali sprawiedliwości (Hervada)”. Przypomniał, że zgodnie z zasadą sprawiedliwości wszyscy oblaci są równi na mocy swojej profesji wieczystej. Ponadto, zgodnie ze sprawiedliwością rozdzielczą, Zgromadzenie ma obowiązek zapewniać misję (ewangelizację) i dobra swoim członkom, a zgodnie ze sprawiedliwością prawną każdy członek ma obowiązek wykazać Zgromadzeniu swoją oblacką tożsamość.
Odpowiedzialność za charyzmat i misję Zgromadzenia
Pierwszy dzień zakończył się przemówieniem Przełożonego Generalnego na Zoomie na temat „Rzeczywistość oblackiego świata i wezwanie do międzykulturowości”. Przełożony Generalny kładł nacisk na odpowiedzialność. Podkreślił, że jego główna rola przypada na poziomie całego Zgromadzenia, ale każdy z oblatów jest „przełożonym generalnym” na poziomie lokalnym, podejmując odpowiedzialność za całe Zgromadzenie.
Przełożony Generalny wspomniał także o Aktach 37. Kapituły Generalnej. Wskazywał na sposoby przeżywania wezwań Kapituły. Wspomniał, że „międzykulturowość nie polega na łączeniu ludzi z różnych środowisk, ale na odtworzeniu naszych relacji i narodzinach na nowo, a to wynika z naszych różnych kultur”. Nie jest to łatwe, jest wyzwaniem, ale jest wykonalne.
Otwartość na Ducha Świętego
Na zakończenie swojego przemówienia Przełożony Generalny podkreślił wagę zrozumienia działania Ducha Świętego w życiu charyzmatem oraz znaczenie uczenia się od osób, którym służą oblaci.
Pomimo posiadania tak dużej wiedzy i wglądu w Konstytucje i Reguły, możemy wiele nauczyć się od ludzi, ale musimy być otwarci na Ducha Świętego. Potem rozmawialiśmy z nim na różne tematy – relacjonują uczestnicy spotkania.
Spotkanie, które rozpoczęło się w poniedziałek 21 sierpnia, zakończy się w piątek 25 sierpnia.
(pg/OMIWorld)
Madagaskar: w seminarium i domach oblackich w Fianarantsoa
28 listopada 2024
Wspomnienie bł. Franciszka Estebana OMI i towarzyszy
28 listopada 2024
Poznań: 10. rocznica śmierci dr Wandy Błeńskiej
28 listopada 2024
Z listów św. Eugeniusza
28 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
28 listopada 2024
Maryja Niepokalana – patronka oblatów i „patent do nieba”
27 listopada 2024
Komentarz do Ewangelii dnia
27 listopada 2024